Ogłoszono nazwisko tymczasowego szefa Instytutu Jad Waszem

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Władze Instytutu Jad Waszem przegłosowały wczoraj (22 grudnia) powołanie jednego ze swoich członków na stanowisko Tymczasowego Dyrektora. Funkcję tę sprawować będzie Ronen Plot.

Plot jest burmistrzem leżącego na północy Izraela miasta Naceret Illit. Funkcję szefa Jad Waszem obejmie 1 stycznia w związku z przejściem na emeryturę dotychczasowego dyrektora Avnera Shaleva.

Shalev powiedział, że będzie pomagał Plotowi podczas jego urzędowania. „Wyrażam serdeczne uznanie dla Ronena Plota za jego zgodę na wzięcie na siebie tej odpowiedzialności i życzę mu wielu sukcesów” – zapewnił w oświadczeniu.

Premier Benjamin Netanjahu ma zamiar obsadzić na tym stanowisku skrajnie prawicowego polityka Effi’ego Eitama. Nominacja ta została tymczasem wstrzymana, lecz nie tyle ze względu na powszechne oburzenie historyków z ośrodków badawczych na całym świecie, co z powodu sporów koalicyjnych dotyczących mianowania wielu wyższych urzędników. Ponieważ w Izraelu po raz czwarty w ciągu dwóch lat odbędą się wybory parlamentarne (23 marca 2021), dyrektor Jad Waszem zostanie prawdopodobnie mianowany dopiero po wyłonieniu nowego rządu.

Eitam znany jest z kontrowersyjnych i niechętnych wypowiedzi dotyczących Palestyńczyków i Arabów. Jako generał wzywał do usunięcia Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu oraz wykluczenia arabskich Izraelczyków z systemu politycznego kraju. Jego zwolennicy zapewniają, że obraźliwe wobec mniejszości słowa Eitama zostały wyrwane z kontekstu. Nie zmienia to jednak faktu, że na czele instytucji przeciwstawiającej się rasizmowi trudno postawić człowieka, który tego typu epizody ma w swoim życiu.

Jad Waszem, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, to założona w 1953 r. instytucja zlokalizowana w Jerozolimie, zajmująca się badaniami nad Zagładą, działalnością edukacyjną oraz wystawienniczą. Jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie placówek badawczych w dziedzinie II wojny światowej.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!