Oświęcim: Sprawcy profanacji cmentarza zatrzymani

Oświęcim: swastyka namalowana na murze cmentarza żydowskiegoZdewastowany mur cmentarza w Oświęcimiu, fot. https://www.facebook.com/oshpitzinmuseum

Policja w Oświęcimiu zatrzymała trzech mężczyzn, którzy na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego namalowali swastykę i symbole SS. Wszyscy przeprosili za dokonanie dewastacji.

Nazistowskie symbole mieszkańcy miasta odkryli na cmentarnym murze w niedzielę rano. Władze miasta od razu zleciły ich zamalowanie.

Oświęcim: zamalowanie swastyki na murze cmentarza żydowskiego

Władze miasta zleciły zamalowanie swastyki, fot. Miasto Oświęcim/FB

– Każda dewastacja miejsca pamięci budzi grozę, jednak w Oświęcimiu, gdzie obok, w Auschwitz, zamordowano miliony ludzi; mieście tak doświadczonym, z taką tożsamością, jest to niewyobrażalne i bolesne – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

“W związku z namalowaniem przez nieznanych sprawców symboli faszystowskich na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu, wyrażam razem z mieszkańcami zdecydowane oburzenie wobec takich działań” – napisał Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia na FB. “Oświęcim jest miejscem, w którym takie akty zawsze będą potępiane. Mieszkańcy Oświęcimia zachowują pamięć o ofiarach Holocaustu. Oświęcim jest również symbolem wielowiekowego współżycia społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej, a na cmentarzu żydowskim są pochowani mieszkańcy przedwojennego Oświęcimia. Takie działania godzą w naszą wspólną pamięć. Stanowczo potępiamy takie akty. Oczekujemy szybkiego wykrycia i ukarania sprawców przez organy ścigania”.

Sprawcy zostali zatrzymani we wtorek wieczorem. Trzech 20-latków mieszkających w Oświęcimiu policja doprowadziła do prokuratury, gdzie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Zapewnili, że nie chcieli propagować ideologii nazistowskiej, a na ich czyn miał wpływ wypity wcześniej alkohol.

Jeden z mężczyzn namalował swastykę, drugi symbol SS, a trzeci swój pseudonim. Wszyscy usłyszeli zarzut zniszczenia zabytku, a dwaj pierwsi dodatkowo zarzut propagowania treści faszystowskich. Grozi im od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Żaden z mężczyzn nie był wcześniej karany. Wszyscy wyrazili skruchę.

Żydzi pojawili się w Oświęcimiu w pierwszej połowie XVI wieku. W 1636 r. król Władysław IV Waza nadał przywilej oświęcimskiej gminie żydowskiej, na mocy którego mogli mieszkać i posiadać domy w mieście oraz korzystać z synagogi i cmentarza. Przywileje oświęcimskich Żydów potwierdził później król Stanisław August Poniatowski. Jak podaje portal Wirtualny Sztetl “w 1904 r. w Oświęcimiu na 24-osobową Radę Miasta aż 13 radnych było Żydami, natomiast w 1932 r. na 32 radnych, zasiadało 18 radnych żydowskich. Dwa lata później wiceburmistrzem Oświęcimia został dr Emil Samuel Reich (1933–1939)”.

W czasie wojny Żydzi oświęcimscy zostali skoncentrowani w getcie. Część z nich Niemcy wysłali do obozu pracy w Górze Świętej Anny, częśc do gett na Śląsku, część do Sosnowca i Będzina, skąd zostali deportowani do obozu w Bełżcu. Po wojnie do miasta powróciło 186 ocalałych Żydów. Większość z nich w kolejnych latach wyjechała z Polski.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!