Ambasada Izraela oburzona antysemickimi wpisami, których autorem miał być sędzia

Jarosław Dudzicz, fot. @JDudzicz/Twitter

“Podły, parszywy naród, nic im się nie należy” – miał pisać w 2015 r. na forum internetowym Jarosław Dudzicz, sędzia, członek Krajowej Rady Sądownictwa, awansowany w 2017 r. na stanowisko prezesa sądu w Gorzowie Wielkopolskim przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Sprawę ujawniła Gazeta Wyborcza. Dziś sprawę skomentowała ambasada Izraela w Warszawie.

“Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie pana sędziego Jarosława Dudzicza. (…) Jest nam smutno, że wpis ten pojawił się właśnie w Polsce – kraju, który przez setki lat był domem narodu żydowskiego i gdzie pamięć o Zagładzie jest nadal żywa. Nasz niepokój budzi również fakt, że w ostatnim czasie nasiliło się używanie haseł antysemickich. Jest dla nas zdumiewające i oburzające, że autorem tego obrzydliwego wpisu jest nie zwykły obywatel, lecz sędzia, autorytet, członek elitarnej Krajowej Rady Sądownictwa” – napisano w oświadczeniu ambasady Izraela.

Antysemicki komentarz pojawił się na forum internetowym jednej z gazet. Napisał go użytkownik o nicku “jorry123”. Mieszkanka Wrocławia, która przeczytała ten wpis, zgłosiła sprawę prokuraturze, która ustaliła, że jego autorem jest sędzia Jarosław Dudzicz z Sądu Rejonowego w Słubicach. W czasie przesłuchania sędzia przyznał się do zamieszczenia wpisu na forum internetowym. Nie można mu jednak postawić zarzutów, bo jako sędzia jest chroniony immunitetem. Za publiczne znieważanie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W 2017 r. Dudzicz został awansowany na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie. Jego nominacja została do sądu przesłana faksem. Podpisał ją osobiście minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W 2018 r. Dudzicz został członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, “jorry123” zamieszczał w sieci też inne hejterskie komentarze. Pod artykułem o prof. Janie Tomaszu Grossie pisał: “żydowscy i niemieccy kłamcy przeciwko Polsce i Polakom”. Pod tekstem o Andzie Rottenberg: “ona mam nadzieję już nigdy nie zostanie zatrudniona przez polską instytucję publiczną… a jak się nie podoba, to niech wyjeżdża do Izraela”. O pogromie kieleckim: “to była prowokacja ubecka, a jak wiadomo w UB przeważali wtedy żydzi, więc ci żydzi wystąpili przeciwko innym żydom, aby mieć usprawiedliwienie dla dalszej wojny przeciwko żołnierzom niezłomnym”.

Pytany przez dziennikarzy GW o komentarz, sędzie powiedział, że nic takiego nie pamięta.