Porządki na cmentarzu na Wieniawie. „To nasz wspólny Lublin!”

Pomnik na cmentarzu żydowskim na lubelskiej Wieniawie, fot. Krzysztof Bielawski

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” sprzątali cmentarz żydowski na lubelskiej Wieniawie. To już druga taka akcja.

Wieniawa to dawne miasto, od 1916 r. dzielnica Lublina. Do 1939 r. 70% mieszkańców Wieniawy stanowili Żydzi. Jednym z miejsc przypominających o ich historii jest cmentarz przy ul. Leszczyńskiego. W latach drugiej wojny na jego części Niemcy zbudowali stadion. W 2009 r. na niezabudowanym fragmencie cmentarza Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie ustawiła pomnik.

Stadion jest dziś użytkowany przez KS Lublinianka. Dużym problemem jest zaśmiecenie przyległej części cmentarza. Porastające go drzewa i chaszcze przyciągają amatorów libacji.

Porządkowanie cmentarza żydowskiego na lubelskiej Wieniawie, fot. MOSiR
“Bystrzyca”

Właśnie ten teren w ubiegłym tygodniu porządkowali pracownicy spółki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie i wolontariusze. Spółka jest operatorem stadionu. Akcja odbyła się z inicjatywy mecenasa Macieja Chorągiewicza, członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

„To nasz wspólny Lublin! Zachęcamy do odwiedzenia cmentarza i lepszego poznania jego historii. Tym bardziej, że potomkowie pochowanych tu ludzi nie żyją. W większości zostali zamordowani przez niemieckich okupantów podczas drugiej wojny światowej” – napisali pracownicy MOSiR „Bystrzyca” w mediach społecznościowych.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!