Gliński: Szydło w radzie Muzeum Auschwitz to zaszczyt

Muzeum AuschwitzMuzeum Auschwitz

“Członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt” – napisał wicepremier Piotr Gliński w stanowisku odnoszącym się do ostatnich rezygnacji z zasiadania w radzie Muzeum.

W tym tygodniu media poinformowały o powołaniu przez ministra kultury członków nowej rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wśród nich znalazła się była premier Beata Szydło. W związku z tą nominacją z zasiadania w radzie zrezygnowali Stanisław Krajewski, Krystyna Oleksy i Marek Lasota.

Krajewski jest działaczem społeczności żydowskiej, jednym z twórców wystawy w Muzeum Polin. Krystyna Oleksy to dawna wicedyrektor Muzeum Auschwitz, zaangażowana w rozwijanie edukacji na temat historii obozu. Lasota w 2014 r. był kandydatem PiS na prezydenta Krakowa. Od 2017 r. jest dyrektorem Muzeum AK w tym mieście. Wszyscy troje zrezygnowali w związku z włączeniem w skład rady Beaty Szydło.

Tej decyzji nie rozumie minister Gliński. “Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego” – zaznacza minister w swoim stanowisku. Przypomina jednocześnie, że to właśnie minister kultury jest jedyną osobą, która może powołać członków rady.

Gliński podkreśla, że Beata Szydło to osoba z “wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem”.

“Apeluję o nieupolitycznianie działań Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i odpowiedzialne, wspólnotowe podejście do wspierania potrzebnej Polsce i światu instytucji” – kończy swoje oświadczenie minister Gliński.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!