Władze Bydgoszczy zajmą się kuczką w Starym Fordonie

Kuczka w Fordonie, fot. Damian Amon Rączka

Kuczka w Fordonie (od 1973 r. dzielnicy Bydgoszczy) zostanie poddana konserwacji. Taką deklarację w ubiegłym tygodniu złożył wiceprezydent miasta.

Kuczka znajduje się przy ul. Kapeluszników 2, jest wykonana z drewna, w podstawie ma wymiary 2,5 x 6 m. Przylega do ściany kamienicy wzniesionej pod koniec lat 80. XIX w. Mieszkał w niej m.in. Itzig Barness – przedsiębiorca zajmujący się handlem wełną, drewnem i materiałami budowlanymi. We wrześniu 2020 r., podczas remontu kamienicy, odnaleziono w niej XIX-wieczne dokumenty i fragmenty Tory.

O zachowanie kuczki od pięciu lat zabiegają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Dzięki nim w 2017 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków nieruchomych.

W 2018 r. budynek przy ul. Kapeluszników 2 został objęty Gminnym Programem Rewitalizacji. Jak się jednak okazało w ubiegłym roku, program nie obejmował kuczki. W sprawie ponownie interweniowało Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

6 kwietnia 2021 r. zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel poinformował: „Został przygotowany projekt budowlany remontu konserwatorskiego kuczki […]. W najbliższym czasie zostanie zlecone postępowanie przetargowe dotyczące wykonania prac”.

„Rewitalizacja ma sens, o ile odwołuje się do historycznego dziedzictwa, tożsamości miejsca i odtwarza okruchy poprzedniego życia. Fordon jest tak zdegradowany, tyle miejsc jest już tylko wspomnieniem, że każdy zabytek jest na wagę złota, bo odtwarza historyczne oblicze dawnego miasteczka nad Wisłą” – komentują działacze Stowarzyszenia.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!