Sprzeciwiał się Chanuce na UW, dostanie dotację na “rozwój mediów”

W 2016 r. gdy studenci Instytutu Historycznego UW organizowali spotkanie chanukowe z rabinem Schudrichem, określał ich mianem “żydokomuny” i “bolszewików”. Właśnie zdobył grant z Narodowego Instytutu Wolności. W tym i przyszłym roku jego fundacja otrzyma łącznie 195 tys. zł.

Narodowy Instytut Wolności ma wspierać organizacje pozarządowe, przyznając im granty na działalność. Został utworzony w 2017 r. dzięki staraniom ministra kultury Piotra Glińskiego. W radzie NIW już drugą kadencję zasiada m.in. przedstawiciel Ordo Iuris.

NIW przyznał właśnie dotacje organizacjom pozarządowym. Narodowy Instytut Społeczny, w którego zarządzie zasiada Konrad Smuniewski, otrzymał grant w ramach “rozwoju lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich”. Wykorzysta go na portal “Nowy Ład”.

O Smuniewskim zrobiło się głośno w 2016 r. Jako student historii sprzeciwiał się, by jego koledzy organizowali spotkanie Chanukowe z rabinem Michaelem Schudrichem. Działał wtedy w Młodzieży Wszechpolskiej. Na FB pisał, że w judaizmie jest “rasizm, ksenofobia, nienawiść”.

“Nikomu nie zabraniam organizować Chanuki na wydziale. Wyraziłem tylko obawy, czy przypadkiem nie będzie na niej nienawistnych wypowiedzi wobec chrześcijan. Sformułowanie “żydokomuna” to termin naukowy. Za co się tu obrażać?” – cytowała wypowiedź Smuniewskiego GW.

Rok temu Smuniewski został zawieszony w prawach studenta przez UW. To dlatego że na demonstracji “Uniwersytety wolne od marksizmu” mówił o “cwelostwie”, “pedalstwie” oraz wspominał, że może powinno się przegonić Żydów z Polski.

Gdy pojawiło się wezwanie do skreślenie Smuniewskiego z listy studentów, w jego obronie stanął Robert Winnicki, argumentując, że młodszy kolega ma dobre stopnie.

NIW w tym samym programie dla “lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich” przyznał dotację również Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości na “obywatelski portal lokalny”. Łączna kwota, jaką przez dwa lata dostanie organizacja Roberta Bąkiewicza to ponad 198 tys. zł.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.