“Obraz ma swój własny czas”. Artysta, który tworzył dzieła dla serialu “Shtisel”

Obrazy, które w serialu “Shtisel” malował Akiwa, w rzeczywistości stworzył izraelski artysta pochodzący z Rosji. Alex Tubis ma 43 lata, mieszka w miejscowości Nes Ziona i początkowo uważał, że nie nadaje się do współpracy z twórcami serialu.

Tubis urodził się w Moskwie w 1978 r. Jego rodzina przyjechała do Izraela 12 lat później. Gdy twórcy serialu “Shtisel” zwrócili się do niego z propozycją współpracy, sądził, że chodzi o studencką produkcję o niskim budżecie, bo wcześniej nie oglądał żadnego odcinka.

Gdy przekonał się, że to duże przedsięwzięcie, zaproponował producentom skorzystanie z usług innego artysty. “Nie tworzę sztuki konceptualnej. Moje obrazy są bardziej realistyczne niż hyper-realistyczne, co jest teraz modne. Nie lubię obrazów, które wyglądają jak fotografie” – powiedział Tubis w rozmowie z magazynem Jewish Boston.

Artysta interesował się malarstwem od najmłodszych lat. Przez chwilę myślał też o karierze filmowca. Po obowiązkowej służbie w wojsku, rozpoczął studia na Akademii Sztuki i Designu Bezalel w Jerozolimie.

Obrazy Tubisa pojawiły się w sezonie 2 “Shtisla”. Jak wygląda praca nad takim dziełem? Jeden z producentów serialu – Ori Elon – opowiada artyście, co wydarzy się w danej części, wyjaśnia czego potrzebują twórcy i podpowiada kierunek, w jakim oczekują, że autor podąży. Nie zawsze ta współpraca układa się gładko.

Elon chciał, by na ślubnym portrecie Libbi pojawił się uśmiech. Tymczasem Tubis uczy swoich studentów, by nie malowali uśmiechniętych postaci. “Uśmiech działa w przypadku fotografii, ale obraz ma swój własny czas” – wyjaśnia.

Jednym z dzieł, które zwracają uwagę widzów, jest portret Racheli otoczonej płomieniami ognia. Symbolizują one obecność w jej życiu poprzedniej żony ukochanego.

Obrazy Alexa Tubisa można oglądać na jego stronie https://www.alextubis.net/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!