Nacjonaliści w Jedwabnem

Jedwabne, 10.07.2021

Mieczyk Chrobrego, okrągła wersja swastyki, obrażanie historyków, wezwania do ekshumacji, antyżydowskie treści oraz Robert Bąkiewicz w towarzystwie grupy ochroniarzy – to można było zobaczyć w Jedwabnem 10 lipca.

Nie wiadomo, jak wydarzenia z Jedwabnego skomentował minister Piotr Gliński. To jemu podlega Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który w ubiegłym miesiącu przyznał nie tylko 3 mln zł narodowcom, ale też ponad 80 tys. na projekt “Jedwabne – historia prawdziwa”. Realizuje go spółka SDM Pictures, której prezesem zarządu i wspólnikiem jest Tomasz Sommer. To on wraz z Markiem Chodakiewiczem i Ewą Stankiewicz tworzy “zespół badawczy”, który na jednym z serwisów crowfdfundingowych zebrał ponad 120 tys. zł na projekt o Jedwabnem. Każdy, kto wpłacił 1500 zł mógł zostać “złotym sponsorem” projektu i w nagrodę zjeść kolację z Grzegorzem Braunem w Łomży.

Nie wiadomo dlaczego Bąkiewicz pojawił się w Jedwabnem w towarzystwie grupy ochroniarzy. Może bał się duchów pomordowanych tam Żydów. W końcu zginęli oni z rąk Polaków motywowanych czy to antysemityzmem, czy chęcią zysku, czy może po prostu sąsiedzką nienawiścią.

Mieczyk Chrobrego i okrągła swastyka na flagach, jakie narodowcy rozwinęli w Jedwabnem, udowodniły, że skrajna prawica czuje się w Polsce bardzo pewnie. Postawy, które jeszcze niedawno były powodem do wstydu, dziś są dumnie prezentowane. Nic dziwnego, skoro otrzymują tak duże wsparcie od polskiego państwa.

W państwie szanującym wartości demokratyczne nie powstałby Instytut Myśli Narodowej finansowany z podatków. Nie rozdawałby milionowych dotacji na tego typu projekty. A rząd – w ten pośredni sposób – nie wspierałby ruchów nacjonalistycznych.

Pogodzenie się z historią niczego nam – Polakom – nie ujmie. Nie staniemy się przez to gorsi. Wręcz przeciwnie, będziemy mogli z tej przeszłości wyciągnąć wnioski i iść dalej. Tymczasem nieustannie zaprzeczając polskiemu sprawstwu w Jedwabnem, nie tylko nie jesteśmy w stanie odrobić tej lekcji, ale wchodzimy na ścieżkę, która może sprawić, że ją powtórzymy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.