PARDES FESTIVAL 2021 – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu

Wycinanka: Joanna Matyjasek, oprawa graficzna: Lidia Dańko

Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się po raz kolejny we wrześniu, w nieśpiesznym klimacie nadwiślańskiego późnego lata. Kameralny charakter festiwalu w czasach koronawirusa jest zdecydowanie jego atutem. Spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu.

Portal Jewish.pl jest partnerem medialnym Pardes Festival.

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski. Praca nad pamięcią zbiorową wymaga pogłębionej refleksji nad przeszłością, mądrego reinterpretowania historii i bezstronnej analizy współczesności z uwzględnieniem problematyki etycznej powiązanej ze społecznym pamiętaniem i zapominaniem.

Festiwal łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie, w całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r. W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury, architektury i krajobrazu kulturowego regionu Lubelszczyzny spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości.

W programie dominują spotkania objęte wspólnym tytułem PARDES znaczy OGRÓD. W ogrodach na Zamkowym Wzgórzu w Kazimierzu Dolnym spotkamy się 9 września z autorem niezwykłej publikacji – „Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia”. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenie żydowskiego święta Tu bi-Szwat (Nowy Rok Drzew). Spotykamy się 10 września na ocienionym gęstwiną drzew tarasie Willi Ima (ul. Czerniawy 33).

W ramach tego cyklu organizatorzy zapraszają także na rejs statkiem po Wiśle i bogaty w treści (i lokalne smakołyki, znakomite lokalne wina i cydry) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino” (11 września). Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”, w niezwykle urokliwym miejscu na janowieckim brzegu Wisły, vis-à-vis Kazimierza nad Wisłą.

W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych: w piątkowy wieczór, 10 września, w Kazimierzu Dolnym zapraszamy na koncert znakomitego Tubis Trio w kameralnej sali Hotelu Berberys. Projekt „Sygnowano Bajgelman: Impresje” to współczesne odczytanie twórczości wybitnego żydowskiego kompozytora Dawida Bajgelmana.

11 września, na finał pikniku w skansenie janowieckim, zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem charyzmatycznej wokalistki Justyny Piernik.

W niedzielę festiwalową, 12 września, zapraszamy na wydarzenia upamiętniające żydowską społeczność Janowca. W programie m.in. koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst w Kościele Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty.

To zaledwie część bogatego programu dziewiątej edycji Pardes Festival!

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski to patroni honorowi Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego https://www.facebook.com/PardesFestival/

Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!