Premiera autobiografii Jana Lityńskiego

29 września w Wydawnictwie Znak ukaże się autobiografia Jana Lityńskiego “Ucieczka do wolności”. Prace nad książką przerwała tragiczna śmierć Jana Lityńskiego w lutym 2021 roku.

Jan Lityński. Działacz, polityk, opozycjonista. Świadek kluczowych wydarzeń w historii Polski. Więzień polityczny skazany za udział w protestach marca ’68. Człowiek, który walczył w obronie swojego kraju, a potem z wiarą współtworzył go na nowo. Autorytet.

W zimowe niedzielne popołudnie Fryderyk, ukochany pies Jana Lityńskiego, wbiega na zamarzniętą Narew. Nagle załamuje się pod nim lód. Jan Lityński rusza mu na pomoc. Tonie. Jego nagłej tragicznej śmierci nikt nie mógł się spodziewać. Zakończyła ona pewien rozdział w historii.

Ostatnie lata życia poświęcił pisaniu, które przerwała śmierć. “Ucieczka do wolności” to niezwykle szczera i intymna, błyskotliwa i pełna niuansów autobiografia człowieka, który całe życie poświęcił innym. Świadectwo niegasnącej odwagi i determinacji w walce o lepsze jutro.

Jan Lityński (1946-2021) – polski polityk, działacz i publicysta. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 roku i obrad Okrągłego Stołu.

Autorem okładki książki jest Wilhelm Sasnal.

26 września zapraszamy na uroczystość „Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników”.

Część pierwsza rozpocznie się o godz. 15 na skrzyżowaniu al. „Solidarności” i ul. Towarowej, gdzie nastąpi odsłonięcie muralu Jana Lityńskiego autorstwa Bruno Neuhamera. Głos zabiorą przedstawiciele władz, autor muralu oraz organizatorzy.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości zapraszamy do Amfiteatru Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 17 o godz. 17 na debatę „Wolność kocham i rozumiem”, koncert Jazz Bandu Młynarski Masecki oraz występ Volnego Chóru z Białorusi.

Uroczystości towarzyszyć będzie premiera książki.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!