Otwarcie kolejnego rozdziału relacji Izrael – Polska

Wiceambasador Tal Ben-Ari Yaalon, Ambasador Yacov Livne oraz dr Sivan Livne

12 lipca w Warszawie ambasador Izraela Yacov Livne wręczył listy uwierzytelniające prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Podczas uroczystości w Belwederze nastąpiła oficjalna akredytacja ambasadora Livne na przedstawiciela Państwa Izrael w Rzeczpospolitej Polskiej.

Ambasador Livne powiedział: “To ważny dzień w stosunkach między Izraelem i Polską. Nasze kraje mają wiele wspólnych interesów i potrafią współdziałać, aby stawić czoło dawnym i obecnym wyzwaniom dla naszych wolności i bezpieczeństwa. Cieszę się, że mogłem dziś złożyć swoje listy uwierzytelniające i będziemy oczekiwali na przyjazd ambasadora Polski do Izraela”.

“Nasze relacje opierają sią na bliskości historycznej naszych narodów i chcę, aby ta przyjaźń była podstawą dalszego dialogu i budowania mostów między kolejnymi pokoleniami Polaków i Izraelczyków” – dodał Ambasador Livne.

Yacov Livne urodził się w Moskwie w 1967 r. i wyemigrował do Izraela w 1974 r. Posiada tytuł licencjata z fizyki, tytuł magistra z dziedziny stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i dyplomacji oraz doktorat z historii. Mówi po hebrajsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku.

Zapytaliśmy Ambasadora, czy on lub jego żona mają rodzinne korzenie w Polsce. Odpowiedział, że część rodziny pochodziła z terenów, które niegdyś należały do Polski oraz z Łodzi i Warszawy. Taka wspólna historia może łączyć Polaków z Izraelczykami. “Spotykamy się przed Muzeum Polin, które opowiada niesamowite dzieje wspólnego życia Polaków i Żydów obok siebie przez tysiąc lat. Myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakich powinniśmy rozmawiać” – wyjaśnił Ambasador.

Warto zauważyć, że gdy w ostatnich dniach pojawiały się komunikaty ze strony polityków obozu rządzącego na temat rocznic pogromu w Kielcach lub w Jedwabnem, nie wspominali oni w jasny sposób sprawców tamtych wydarzeń. Zapytaliśmy Ambasadora, który brał udział w obu uroczystościach upamiętniających, czy jest to problem w relacjach polsko-izraelskich. “Myślę, że przyjdzie czas na rozmowę o wyzwaniach i problemach. Musimy mówić o wszystkich aspektach naszej wspólnej tysiącletniej historii, a były w niej zarówno jasne, jak i trudne momenty” – mówi Ambasador, podkreślając, że historii należy uczyć dokładnie tak, jak się wydarzyła.

Ambasador Livne pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela od 1992 r. W latach 1994-1997 pełnił funkcję attaché prasowego w ambasadzie w Moskwie, a w latach 1999-2003 był radcą ds. politycznych w ambasadzie w Niemczech. W 2019 r. powrócił do Rosji i przez rok był tymczasowym chargé d’affaires ambasady. Ponadto, pełnił wiele funkcji w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela. Przed przybyciem do Warszawy zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Eurazji.

Ambasador Yacov Livne przebywa w Polsce od 28 lutego 2022 r. Od tego czasu odwiedził m.in. Katowice, Kielce, Lublin, Przemyśl, przejście graniczne w Medyce, a podczas pracy w Warszawie pojechał z wizytą do ośrodków pomocy uchodźcom z Ukrainy w Arenie Ursynów oraz Ptak Expo. Był gospodarzem Dnia Niepodległości Izraela, a w Krakowie wziął udział w tamtejszym Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Ambasadorowi podczas uroczystości wręczenia listów uwierzytelniających towarzyszyły małżonka, dr Sivan Livne, oraz Wiceambasador Tal Ben-Ari Yaalon.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.