Muzeum Polin i ŻIH w mailach ujawnionych przez “Poufną Rozmowę”

“Podstawowy problem, który mamy w stosunku z Żydami polega na tym, że kontakty z nimi monopolizują nasi wrogowie” – miał pisać w 2018 r. Bronisław Wildstein do Mateusza Morawieckiego, sugerując jednocześnie możliwość “stopniowego wprowadzania innych ludzi” do Muzeum Polin, czy ŻIH. Maile o takiej treści opublikował serwis “Poufna Rozmowa”.

“Jan Grabowski, sugerujący na lewo i prawo, że Polacy wydali lub zabili ok. 200 tys. Żydów, twierdzi, że sprawą pomocy Żydom ze strony Polaków można się zająć dopiero po zbadaniu naszych zbrodni, a Izrael powinien zawiesić dyplomatyczne stosunki z RP dopóki będzie obowiązywać prawo o IPN” – miał pisać Wildstein.

W 2018 r. polskie władze przyjęły nowelizację ustawy o IPN, która dawała możliwość nakładania kary więzienia za przypisywanie “Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie”. Nowelizacja ta została zmieniona pod silnym naciskiem międzynarodowym. Zamiast kar więzienia osoby mówiące o polskim udziale w Holokauście mogą spodziewać się procesów cywilnych.

Wildstein w mailu do Morawieckiego miał proponować analizę statusu ŻIH oraz Muzeum Polin i “możliwości stopniowego wprowadzenia do nich innych ludzi”.

W 2019 r. prof. Dariusz Stola nie otrzymał od ministra kultury powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Polin, mimo wygranego konkursu.

Od stycznia 2021 r. dyrektorką ŻIH jest Monika Krawczyk, mianowana na to stanowisko przez ministra Piotra Glińskiego wbrew rekomendacji Rady Instytutu oraz Stowarzyszenia ŻIH.

W mailu do Morawieckiego Wildstein miał chwalić Forum Żydów Polskich i jego redaktora Pawła Jędrzejewskiego oraz reżysera Jarosława Papisa. “Zdaje się, że macie już kontakt z TSKŻ. Można się z nimi i z ich szefem Adamem Hofmanem dogadać, bo zdaje się prezentują w miarę rozumny oportunizm” [!].

“Polską martyrologię należałoby wypromować na żydowskiej i jest to możliwe” – miał pisać Wildstein.

“To, że nasi przeciwnicy bardzo mocno skupili się wokół Polinu czy ŻIH-u jest smutną prawdą. (…) Twoje pomysły się bardzo słuszne dlatego wejdź proszę w jeszcze bliższą kooperację z Michałem i pomyślcie jak wcielić w życie Twoje pomysły” – miał odpowiedzieć Morawiecki.

Serwis “Poufna Rozmowa” publikuje maile pochodzące ze skrzynki Michała Dworczyka. Politycy najczęściej nie komentują ich treści, ani nie zaprzeczając, ani nie potwierdzając ich autentyczności.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!