Tradycja kuchni żydowskiej na TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia

Konferencja prasowa dotycząca TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia, 6.10.2022

Tisz Festiwal Żydowskiego Jedzenia organizowany przez Muzeum Polin odbędzie się już po raz piąty. Spacery kulinarne, warsztaty, wydarzenia dla rodzin z dziećmi oraz seniorów – to wszystko od 12 do 16 października nie tylko w Muzeum, ale również w zaprzyjaźnionych instytucjach.

Hasłem piątej edycji Tiszu jest Wędrówka. “Podążymy śladami migracji i przeprowadzek, prześledzimy szlaki, którymi wędrują ludzie, a wraz z nimi jedzenie i przepisy kulinarne. Sprawdzimy, które potrawy zniknęły, a które wracają, bogatsze o to, co się z nim stało podczas podróży po świecie” – zapewniają organizatorzy.

Kuchnia żydowska ma wspaniałą tradycję – podkreśla dyrektor Muzeum Polin Zbigniew Stępiński. – Jest wiele akcentów, które uważane są za typowe dla kuchni polskiej. Z falą emigracji w połowie XIX w. ta żydowska kuchnia z Polski poszła w świat i tam była dalej przekształcana.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział 82 tys. osób. Został on również doceniony Nagrodą Europa Nostra 2022 w kategorii “Edukacja, szkolenia i zwiększanie świadomości”.

– TISZ Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego pokazujemy współczesną odsłonę kulinarnej tradycji, a jedzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski – teraz i kiedyś. Jedzenie staje się tutaj narzędziem umożliwiającym rozmowę o wspólnej historii, walkę ze stereotypami i przełamywanie barier – mówiła Magdalena Maślak, kuratorka festiwalu, w czerwcu br.

Program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia https://polin.pl/pl/tisz2022

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!