VI Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej w Poznaniu

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na kolejną edycję przeglądu filmowego w Poznaniu. W trwającym trzy dni wydarzeniu widzowie obejrzą filmy fabularne i dokumentalne. W ramach prezentacji dorobku wybranych twórców odbędą się retrospektywy Veroniki Tetelbaum i Mikiego Polonskiego. W piątek 14 października organizator pokaże nowy film Orena Rosenfelda „Konwertyci” wyreżyserowany wspólnie z Rebeccą Shore. Będzie to jego polska premiera.

PROGRAM:

Czwartek 13 października, Dom Bretanii, Stary Rynek 37

16.00 „M”, reż. Yolande Zauberman, Francja, Izrael 2018, 106 min.

Po 20 latach Menahem Lang powraca do Bnei Brak, aby skonfrontować się z mężczyznami, którzy molestowali go jako dziecko, podjąć dialog z ortodoksyjną społecznością i spróbować pogodzić się z rodzicami.

18.10 Retrospektywa Mikiego Polonskiego (129 min.)

„The Hollow Man” (2015), „1 Building and 40 People Dancing” (2015), „Ten Buildings Away” (2015), „Shmama” (2017), „Livorno 32” (2017), „Horst” (2020)

„Miałem wiele pytań na temat betonu, okien skrywających toczącą się za nimi egzystencję. Starałem się wyobrazić sobie, jakie życie wiodą ludzie wyglądający z budynków. W wyobraźni stale zamieniałem się na byt, który wiedli oni. Prowadziłem z tymi oknami, ludźmi i budynkami pewnego rodzaju, tajemniczy dialog. Jako dziecko czułem, że coś z nimi mnie łączy. Być może przeszłość, wspomnienia? Ale cały czas to wszystko skrywała powierzchnia betonu. Czasem dawała mi ona nadzieję, a innym razem czułem rozpacz” – mówi reżyser, którego bohaterem filmowym stało się izraelskie budownictwo mieszkalne.

Piątek 14 października, Dom Bretanii, Stary Rynek 37

16.00 Pokaz krótkich metraży (84 min.)

„Wieczna Mama”, reż. Elinor Nechemya, Izrael 2017; „Skoro nie jest zepsute…”, reż. Elinor Nechemya, Izrael 2021; „List do świni”, reż. Tal Kantor, Francja, Izrael 2022; „Nagranie”, reż. Jonathan Laskar, Szwajcaria 2022; „W naszej synagodze”, reż. Ivan Orlenko, Ukraina, Francja 2019

W programie pełne ciepła, współczesne kino izraelskie, najnowsze animacje z Festiwalu Annecy, w których podjęto w nowatorski sposób problematykę Holokaustu, oraz ukraińska adaptacja nieukończonego opowiadania Franza Kafki w języku jidysz.

18.00 „Konwertyci”, reż. Oren Rosenfeld i Rebecca Shore, Izrael, Wielka Brytania 2022, 70 min. + Q&A

Podążamy za trojgiem młodych ludzi – Adamem z Kanady, Dyaną z Kostaryki i Bianką z Polski. „Dlaczego ludzie chcą dołączyć do najbardziej znienawidzonej religii na świecie? Dlaczego dokonują konwersji na judaizm?” – zastanawia się Rosenfeld, izraelski dokumentalista. „Poza tym chcieliśmy pokazać młodym ludziom – młodym Żydom z USA i innych miejsc na świecie, którzy tracą swoją religię i żydowską przeszłość poprzez małżeństwa mieszane i z innych powodów – jak bardzo inni muszą walczyć o to, by zostać Żydami”.

Sobota 15 października, Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75

16.00 „Antysemityzm w polskim kinie współczesnym” – wykład Marka S. Bochniarza (60 min.)

Powstające w III RP filmy historyczne dostarczają zaskakująco wiele przykładów motywów o charakterze antysemickim.

18.00 „Droga w góry”, reż. Micol Roubini, Francja, Włochy, Ukraina 2019, 82 min.

„Ten film jest oparty na podstawie kilku obiektów i dokumentów należących do mojej rodziny, które zostały znalezione po śmierci mojego dziadka. Urodził się w 1923 roku w miasteczku Jamna, na styku Polski i Ukrainy. To zdarzyło się w czasie wojny” – pada w osobistym filmie dokumentalnym włoskiej artystki wizualnej.

19.40 Retrospektywa Veroniki Nicole Tetelbaum (80 min.)

„Who are you” (2012), „Water Fish” (2014), „Every Day” (2015), „Confession” (2017), „Coming back” (2020)

„Mimo tego, że bardziej związana jestem z hebrajskim niż rosyjskim, to nie czuję, żebym miała swoje miejsce – mam raczej wrażenie, że znajduję się pomiędzy. Myślę, że wszystkie moje filmy dotyczą tego stanu umysłu. Główna bohaterka to osoba, która nie przynależy” – opowiada Tetelbaum, która jako dziecko wyemigrowała z rodzicami z Ukrainy do Izraela.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny

Przegląd filmowy współfinansowany z budżetu Miasta Poznania
#poznańwspiera
Kurator: Marek S. Bochniarz
Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
Partnerzy: Dom Bretanii, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!