Petycja przeciwko próbie usunięcia dyrektora Yad Vashem

Yad Vashem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Kilka dni temu rozeszły się pogłoski o tym, że władze Izraela usiłują usunąć Dani Dayana z funkcji Dyrektora Yad Vashem. Atak wyszedł ze strony Yoava Kischa, ministra edukacji, który postawił Dayanowi dość niejasno sformułowane zarzuty o nadużycia proceduralne oraz brak poszanowania wewnętrznych przepisów Yad Vashem. Równocześnie – jak doniosła Jerusalem Post – głos miała zabrać Sara Netanyahu, wpływowa żona izraelskiego premiera, zarzucając Dayanowi zaproszenie do Yad Vashem piosenkarki Keren Peles, znanej z krytycznego nastawienia wobec dzisiejszych władz Izraela.

Tak naprawę, jak twierdzą informatorzy Jewish.pl, chodzi o rzeczy ważniejsze, czyli o politykę. Dani Dayan, pełniący funkcję Chairmana Yad Vashem od 2021 roku, okazał się być osobą niezależną i krytycznie nastawioną wobec niektórych posunięć obecnych władz, gotowych szukać sojuszników na arenie dyplomatycznej kosztem pamięci sześciu milionów ofiar Zagłady. Polityka historyczna krajów takich jak Polska, Węgry czy Litwa, zbudowana jest w dużej mierze na negacji historii Zagłady, a rząd Netanyahu gotowy jest iść na daleko idące ustępstwa byleby zyskać sojuszników politycznych. Stąd m.in. na polskiej arenie ukłony w stronę Tadeusza Rydzyka, IPN-u, czy też zatwierdzenie przez stronę izraelską muzeów “Żołnierzy Wyklętych” jako miejsc odpowiednich na wizyty izraelskich uczniów.

Dani Dayan wielokrotnie protestował przeciwko próbom fałszowania historii, utrudniając tym samym polityczne manewry rządu Netanyahu. Dziś miałby za tę postawę zapłacić stanowiskiem. Co gorsze, nowa kandydatka z politycznego nadania (a mówią o byłej posłance Likudu Keren Barak) najprawdopodobniej zaprzepaściłaby autorytet Yad Vashem, instytucji cieszącej się niesłychanym poważaniem w świecie.

Gdyby Państwo należeli do badaczy lub edukatorów Holokaustu, to prosimy o podpisanie się pod naszą petycją (poniżej), która została przesłana na ręce premiera Benjamina Netanyahu. W miarę napływania nowych podpisów, do Jerozolimy przesłane zostaną aktualizowane wersje tej petycji.

Hans-Jürgen Abrahamer

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPndMVw0zV41B3oVS2iBE2BvZvNTmuYH0D57OH7WMzvVbQRQ/viewform?fbclid=IwAR0v3h7EnD93dnGsMd1fTxnsMeHKTnohL-KO3RyQMNAKC9CUKPrTxmR1DTw

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!