Agnieszka Markiewicz dyrektorką AJC Central Europe

American Jewish Committee (AJC) informuje, że Agnieszka Markiewicz wraca na stanowisko Dyrektorki Biura AJC Central Europe w Warszawie. Agnieszka Markiewicz pełniła tę rolę już wcześniej w latach 2017-2019.

– Bardzo się cieszę z powrotu do AJC, którego misja pozostaje bardzo ważna, szczególnie w trudnym czasie dla Izraela i Żydów na całym świecie. Działanie na rzecz Izraela, umacniania wartości demokratycznych i wspieranie społeczności żydowskiej są niezwykle potrzebne. AJC angażuje się w sprawy bezpieczeństwa Europy Środkowej oraz kwestie istotne dla naszej społeczności. Jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę być częścią tych działań – powiedziała Markiewicz.

Agnieszka Markiewicz od wielu lat jest zaangażowana w budowanie porozumienia i poszerzaniu relacji pomiędzy Polakami, amerykańskimi Żydami i Izraelczykami.

Markiewicz, zanim dołączyła do AJC, zajmowała stanowisko Dyrektorki ds. Zewnętrznych Relacji w Forum Dialogu, które jest organizacją pozarządową zajmującą się dialogiem i budowaniem pojednania polsko-żydowskiego. Wcześniej pracowała w Instytucie Adama Mickiewicza, instytucji promującej polską kulturę na świecie, w którym była zaangażowana w inicjatywę „Rok Polski w Izraelu”. Jest współautorką książki pt.: „Na Pierwszej Linii. Życie żydowskiego dyplomaty. David Harris w rozmowie z Agnieszką Markiewicz”, która ukazała się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa Znak. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, od lat jest zaangażowana w działania na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego oraz rozwój społeczności żydowskiej w Polsce.

– Agnieszka Markiewicz będzie prowadziła nasze środkowoeuropejskie biuro w czasach wielkich zmian, które przechodzi Europa: wojny w Ukrainie, terroryzmu, wzrostu populizmu a wraz z nim antysemityzmu rozlewającego się na kontynent. Wizja, doświadczenie i zaangażowanie Agnieszki są bardzo cenne dla naszej obecności w regionie, który jest niezbędny dla dobrze prosperującej i demokratycznej Europy, relacji transatlantyckich, Izraela i społeczności żydowskiej – powiedziała Simone Rodan-Benzaquen, Dyrektorka AJC Europe.

Środkowoeuropejskie biuro AJC (AJC Central Europe) obejmuje siedem krajów regionu: Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Słowację oraz Węgry. AJC jest uznawana za jedną z najbardziej aktywnych pozarządowych organizacji w Europie Środkowej i Wschodniej od roku1989. Biuro w Warszawie jest jednym z czterech w Europie, pozostałe znajdują się w Berlinie, Brukseli i Paryżu, dodatkowo przedstawiciele AJC są obecni w Pradze, Rzymie i Sofii.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!