IPN zmienia post o Ringelblumie

Kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej na swoim profilu na FB zamieścił post, który mógł sugerować, że kryjówkę Emanuela Ringelbluma wydali żydowscy policjanci. Po protestach czytelników, IPN zmienił grafikę ilustrującą post.

10 marca na Facebookowym profilu IPN pojawiła się informacja o rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma, historyka warszawskiego getta, który ukrywał się w – zdemaskowanym 7 marca 1944 r. – bunkrze “Krysia”. Do tej informacji IPN dołączył grafikę z cytatem z Ringelbluma, skarżącego się na policję żydowską, która doprowadziła do wykrycia niejednej kryjówki. Problem w tym, że mieszkańców “Krysi” aresztowała Polska Policja Kryminalna, będąca częścią niemieckiej Kripo, a w 1944 r. w Warszawie nie było już od dawna żadnych żydowskich policjantów. Szczegółowo tę sprawę opisaliśmy tutaj.

IPN w swoim wpisie zamieścił informację o tym, że “na skutek denuncjacji schron ‘Krysia’, w którym ukrywał się Ringelblum wraz z rodziną – został wykryty przez Niemców”. W tekście Instytut nie wspominał o policji żydowskiej, ale dołączył do posta grafikę z cytatem z Emanuela Ringelbluma, który pisał: “Okrucieństwo policji żydowskiej było bardzo często większe niż Niemców, Ukraińców i Łotyszów. Niejedna kryjówka została ‘nakryta’ przez policję żydowską, która zawsze chciała być ‘plus catholique que le pape’, by przypodobać się okupantowi. Ofiary, które znikły z oczu Niemca, wyłapywał policjant żydowski”.

Takie zestawienie informacji spotkało się z krytyką czytelników. Okazuje się, że IPN wziął ją sobie do serca i grafikę zmienił. Teraz zamieszczono następujący cytat z Ringelbluma: “Los małej części Żydów, która wegetuje jeszcze i męczy się w nielicznych obozach koncentracyjnych, jest przesądzony. Pozostanie przy życiu drobna garstka Żydów prowadzących żywot nielegalny w ‘dzielnicach aryjskich’, pod ciągłą grozą śmierci lub koczujących, jak ścigana zwierzyna, w lasach”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.