Irving prawdopodobnie nie zostanie wpuszczony do Polski

David Irving, fot. unlisted - The David Irving website, Domena publiczna

Skazany za negowanie Holokaustu David Irving organizuje we wrześniu wycieczkę do Polski, gdzie chciałby uczestnikom wyprawy pokazać Treblinkę, Bełżec, Sobibór i Majdanek. Bilet na taką wyprawę kosztuje 3650 dolarów. Plany te jednak mogą się nie udać, bo MSZ zapowiada, że prawdopodobnie nie wpuści Irvinga do Polski.

“Brytyjski negacjonista Holokaustu David Irving prawdopodobnie nie będzie mógł wjechać na teren Polski w związku z tym, że prezentowane przez niego opinie są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa” – poinformował dziś na konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz.

Irving zamierza spędzić w Polsce dziewięć dni we wrześniu. Poza dawnymi obozami, planuje odwiedzić też kwaterę Hitlera “Wilczy szaniec”. Podobną trasę odbył już w 2010 r. Wtedy zrezygnował z wizyty w Treblince z powodów zdrowotnych. Zwiedzał natomiast “Wilczy szaniec” i wojenną kwaterę Wehrmachtu w Mamerkach. Wygłosił również wykład w hotelu Marriott, w którym incognito uczestniczył ówczesny dziennikarz Rzeczpospolitej Piotr Zychowicz.

Dzisiaj minister Czaputowicz podkreślił, że idee prezentowane przez Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa. “W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce. Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii”.

Za negowanie Holokaustu Irving został w 2006 r. skazany przez austriacki sąd na 3 lata więzienia. Po roku został przedterminowo zwolniony. W 1998 r. pozwał o zniesławienie Deborah Lipstadt, która w swojej książce oskarżyła go o negowanie Holokaustu. Sąd orzekł wówczas, że “powodowany swoimi poglądami ideologicznymi Irving systematycznie i z premedytacją zniekształcał i manipulował materiałem historycznym; z tych samych powodów przedstawił Hitlera w niemożliwym do usprawiedliwienia, pozytywnym świetle, przede wszystkim w związku z jego stosunkiem do Żydów i odpowiedzialnością za ich traktowanie; że aktywnie zaprzecza istnieniu Holokaustu, że jest antysemitą i rasistą związanym z prawicowymi ekstremistami propagującymi neonazizm”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!