Wyrok w sprawie marszu nacjonalistów w Oświęcimiu. Piotr R. skazany na prace społeczne

Demonstracja w sprawie Piotra Rybaka na Starym Mieście w Warszawie w 2016 r; fot. K. Bielawski

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał Piotra R. na rok prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie. To kara za demonstrację nacjonalistów, jaką ten zorganizował 27 stycznia w Oświęcimiu.

Wyrok w tej sprawie wydano w trybie nakazowym. Nie zgadza się z tym prokuratura, która chce dla R. bezwzględnego więzienia. Jeśli jej odwołanie zostanie uwzględnione, ruszy proces.

R., który w listopadzie 2015 r. na wrocławskim rynku spalił kukłę przedstawiającą Żyda, zorganizował 27 stycznia 2019 r. w trakcie obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, demonstrację, w czasie której wzywał do walki “z żydowskimi najeźdźcami”.

– Czy my naprawdę mamy niepodległą Polskę, pytam się was, rodacy? – mówił R. w Oświęcimiu. – Nie! – odpowiedzieli mu zebrani na miejscu narodowcy. – Dlatego przyszedł czas, dzwony kościelne mówią nam wszystkim w ojczyźnie, czas powiedzieć tym najeźdźcom żydowskim: dosyć tego wszystkiego! My jesteśmy panami w tym kraju! To jest początek walki o polskość w Polsce! Niech Bóg błogosławi Polskę! Czołem wielkiej Polsce!

Policja, po analizie filmów i zdjęć z demonstracji, postanowiła o postawieniu zarzutów R. i drugiemu uczestnikowi zgromadzenia. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył też Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Zawiadomienie złożone przez ZGWŻ dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych (art. 256 § 1 kodeksu karnego), a także przestępstwa znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej i wyznaniowej (art. 257 kodeksu karnego). Zdaniem ZGWŻ mogło też dojść do naruszenia przepisów związanych z ochroną i szacunkiem dla miejsc pamięci narodowej – jakim jest Muzeum Auschwitz-Birkenau (art. 261 kk).

Piotr R. odniósł się do wyroku sądu w nagranym z tej okazji filmie. “Czy nie powiedziałem prawdy? Kto jest panem we własnej ojczyźnie? My, Polacy, a nie nacja żydowska, której się wydaje, że mogą wszystko. Przyjdzie taki czas już niedługo, że będziecie spier***ać z tego kraju” – powiedział. “Nie dziwcie się, że my, Polacy patrioci, reagujemy na takich ludzi, którzy działają przeciwko nam. Zapomnieli, że to nasza ojczyzna. Albo będą asymilować się z całym narodem i będą naszymi sąsiadami, albo won do Izraela! Tam gdzie jest wasza ojczyzna”.