Miłość w złych czasach

Jolanta Dylewska w trakcie ceremonii otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, 11.09.2019

W życiu różne rzeczy są ważne. W czasie wojny, w trudnych czasach, niektóre z nich pewnie odkłada się na potem. A co z miłością? Czy ona może poczekać? Marek Edelman mówi, że nie czekała. Zjawiała się nagle, nieproszona, dając odrobinę szczęścia wśród morza cierpień.

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zgłoszono ok. 800 filmów. Organizatorzy wybrali ponad 30, a w czasie ceremonii otwarcia zaprezentowali film “Marek Edelman …i była miłość w getcie” w reżyserii Jolanty Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.

O uczuciach, jakie rodzą się niespodzianie między dwojgiem ludzi, Edelman opowiedział wcześniej w – napisanej wspólnie z Paulą Sawicką – książce. Miłość była wyzwaniem, odpowiedzią na próbę unicestwienia ludzkości. Miłość stała się wytchnieniem, kryjówką, która dawała zapomnienie.

To silne uczucie, jakie pojawia się czasem wbrew wolni – a z pewnością wbrew planom – głównych zainteresowanych, może odmienić ich życie na krótką chwilę. Akurat taką, jaka wystarczy, by doświadczyć szczęścia, spokoju, ukojenia.

W filmie podglądamy zakochanych, którzy chociaż przez jeden moment mogli być szczęśliwi. Patrzymy na ludzi dokonujących dramatycznych wyborów, walczących o życie, o godność, o siebie. To wszystko działo się na tych samych ulicach, którymi dziś się przechadzamy, przy naszych domach, pod naszymi balkonami. Autorzy filmu pokazali jak świat sprzed osiemdziesięciu lat przenika się z dzisiejszym. Przecież to nie było tak dawno. Westchnienia, uściski dłoni, czułe spojrzenia w oczy – namiastka życia wśród tak wielu śmierci.

Czy to pozwoli nam docenić świat, w którym żyjemy? Albo dostrzec grożące mu niebezpieczeństwa? Czasy się zmieniają, ale ludzkie charaktery pozostają takie same. Jedni będą kochać, inni nienawidzić. Sami musimy zdecydować, którego uczucia bardziej potrzebujemy.

http://jewishmotifs.org.pl/

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.