Sellin: Powołaliśmy Muzeum Getta, by opowiadać, jak wyglądała pomoc przez mur

Budynek dawnego szpitala Bersohnów i Baumanów, w którym siedzibę będzie miało Muzeum Getta Warszawskiego; Marsz Pamięci 22 lipca 2016 r.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, zapewnia, że w powołanym za rządów PiS Muzeum Getta Warszawskiego nie zabraknie informacji o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków.

Sellin udzielił wywiadu Programowi 1 Polskiego Radia w czwartek. Mówił o pracy MKiDN i planach na przyszłość. Wprawdzie samo Muzeum nie ujawnia jeszcze treści powstającej wystawy głównej oraz zapewnia, że pracuje niezależnie od polityków, jednak minister Sellin już wie, co na ekspozycji się znajdzie.

“Myśmy między innymi po to powołali Muzeum Getta Warszawskiego, żeby również w tej nowej placówce muzealnej opowiadać między innymi o tym, jak wyglądała pomoc przez mur (getta); pomoc tzw. strony aryjskiej Żydom w tym zamkniętym murami półmilionowym mieście. I ta opowieść też tam będzie” – podkreśla minister.

Jednocześnie wiceszef resortu kultury przypomniał, że Instytut Pileckiego również prowadzi akcję upamiętniania Polaków, którzy pomagali Żydom. W poszczególnych miejscowościach Podlasia i Mazowsza powstają pomniki mówiące o bohaterstwie tych osób. Minister zaznaczył, że tak szerokie działania są możliwe dzięki obecnej polityce historycznej, która “będzie coraz bardziej widoczna na terenie kraju”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!