Premiera albumu „Wolny Ptak. Der Frajer Fojgl. Humor z prasy żydowskiej w Polsce niepodległej”

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na premierę książki: „Wolny Ptak. Der Frajer Fojgl. Humor z prasy żydowskiej w Polsce niepodległej”. Dr Agnieszka Żółkiewska, redaktorka albumu, w rozmowie z Jakubem Bendkowskim, pracownikiem Działu Sztuki ŻIH, opowie o fascynującym świecie karykatury żydowskiej w Polsce międzywojennej – jej tajnikach, odmianach i inspiracjach.

Data i miejsce: 5 grudnia o godz. 18 w Żydowskim Instytucie Historycznym, ul. Tłomackie 3/5.

Jest to pierwszy i największy jak dotąd dwujęzyczny album zbierający rozproszone w bibliotekach na całym świecie satyryczne rysunki i teksty z prasy żydowskiej wydawanej w Polsce w latach 1919–1939. Niegdyś stanowiły one rozrywkę dla miłośników żydowskiego humoru i satyry, dziś stały się źródłem historycznym, które może nam powiedzieć o przeszłości znacznie więcej niż tradycyjne przekazy.

Przedwojenny świat żydowski w Polsce tętnił życiem, z którego na gorąco rodziły się dowcip, satyra i karykatura. Zawodowych kawalarzy żydowskich uważano wtedy za osobną, wyjątkową rasę artystów. Pozostawili po sobie ogromny dorobek humorystyczno-satyryczny, o nich samych jednak wiemy niewiele albo prawie nic. Pamięci tych wszystkich wybitnych twórców – rysowników i literatów – dziś nieznanych i zapomnianych, dedykujemy ten ponad czterystustronicowy tom, który prezentuje część ocalałej po nich spuścizny.

Informacja na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1030094917339275/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!