Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma dyrektora. I kolejne miliony na działalność

Konferencja prasowa Zygmunta Stępińskiego, nowego dyrektora Muzeum Polin, fot. @polinmuseum/Twitter

27 lutego minister Piotr Gliński nominował Zygmunta Stępińskiego na dyrektora Muzeum POLIN. To koniec niemal rocznego sporu między MKiDN a Miastem Warszawa i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny – założycielami muzeum.

„To był drugi i największy kryzys w dziejach muzeum” – powiedział Piotr Wiślicki, przewodniczący SŻIH. „Pierwszy zdarzył się w 2010 r., kiedy nie mieliśmy kompletnie pieniędzy. Ten był bardziej poważny, ponieważ broniliśmy niezależności muzeum”.

Zygmunt Stępiński ma 73 lata. Jest synem znanego architekta, budowniczego powojennej Warszawy, noszącego to samo imię i nazwisko. Jego przodkiem ze strony matki był Leon Loria – prawnik, legionista, podpułkownik lotnictwa Wojska Polskiego, narciarz i taternik.

Stępiński ukończył Instytut Historyczny UW. Był dziennikarzem pism „Fundamenty” i „Architektura”. W latach 80. zaangażował się w działalność opozycyjną. Był współtwórcą i prezesem zarządu Wydawnictwa Murator. Z Muzeum POLIN jest związany od 2012 r. Jako zastępcy dyrektora podlegały mu działy edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Od lutego 2019 roku był p.o. dyrektora muzeum.

Kandydaturę Stępińskiego jednogłośnie zaakceptowało ponad 20 organizacji żydowskich.

Trzyletnia kadencja Zygmunta Stępińskiego rozpocznie się 1 marca i potrwa do 28 lutego 2023 r. Nowego dyrektora i jego zespół czeka wiele zadań. Muzeum POLIN jest ogromną instytucją, zatrudniająca ponad 200 pracowników, odwiedzaną codziennie przez około tysiąc gości, organizującą liczne wydarzenia. Już w kwietniu pojawi się wystawa czasowa o żydowskim Muranowie. Trwają też przygotowania do otwarcia trzech nowych galerii wystawy stałej. Jednym z priorytetów jest wymiana części urządzeń multimedialnych na wystawie – zostały zakupione w 2013 r. i od tej pory są intensywnie użytkowane.

Jednak to nie wszystko. Dziś, w czasie konferencji prasowej, Muzeum POLIN dostało potwierdzenie przyznania z funduszy norweskich grantu o wartości 10 mln euro. Środki będą przeznaczone na realizację programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, obejmującego m.in. działania edukacyjne.

Jak powiedział Piotr Wiślicki, na wieść o nominacji Zygmunta Stępińskiego zareagowali także inni donatorzy, obiecując kilka milionów złotych na działalność Muzeum POLIN. Są to osoby i organizacje, które ze względu na niepewną przyszłość muzeum, od roku wstrzymywały się z decyzją o dofinansowaniu.

Zygmunt Stępiński zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dojdzie do rozmów o współpracy z byłym dyrektorem, prof. Dariuszem Stolą.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Muzeum POLIN, nowy dyrektor napisał: „Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Może to prawda. Ale prawdą jest też, że żyją wśród nas ludzie wyjątkowi, onieśmielająco mądrzy, którzy wpływają na bieg zdarzeń i kształtują historię. Mieliśmy ogromne szczęście, mogąc współpracować właśnie z taką osobą. (…) Dzisiaj, gdy w poczuciu ambiwalencji wchodzę do Muzeum jako jego dyrektor, mam dla wszystkich jedno przesłanie: będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać potencjał instytucji, której profesor Stola oddał tyle serca i kawał życia”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!