W Centrum Kultury Jidysz zajęcia dla wszystkich zarówno online, jak i stacjonarnie

Sesja naukowa w Centrum Kultury Jidysz, 31.08.2017

Gefilte fisz z selera, bajgle i sernik, czyli kuchnia nowojorskich Żydów, szczegóły życia żydowskiego domu, pieśni z rodzinnego śpiewnika Belli Szwarcman-Czarnoty oraz nauka języków – tak rozpocznie się nowy semestr w Centrum Kultury Jidysz.

CKJ proponuje zajęcia dla różnych grup wiekowych. Wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz lektoraty jidysz i hebrajskiego odbywać będą się online. Warsztaty i spotkania otwarte – w siedzibie Centrum przy ul. Andersa 15 w Warszawie.

Niezły cymes!

Inauguracją sezonu będą warsztaty muzyczno-kulinarne (1 października, godz. 17) we współpracy z Muzeum Polin, w ramach trzeciej edycji TISZ – FESTIWALU ŻYDOWSKIEGO JEDZENIA.

Bella Szwarcman-Czarnota wraz z córką Różą Czarnotą opowiedzą o kulinarnych tradycjach w żydowskim domu i zaprezentują trzy piosenki z rodzinnego śpiewnika. W każdej z nich pojawi się jabłko, jako nieodzowny symbol żydowskiego nowego roku, który świętowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tuż po wspólnym muzykowaniu, Michał Lachur, mistrz wegańskiej kuchni, pokaże, jak przygotować cymes, pyszne ciasto miodowe, czy pudding chlebowy. Tym razem w wersji wegetariańskiej!

Drugiego dnia Festiwalu w Centrum Kultury Jidysz (2 października, godz.18), Michał Lachur zabierze Was wprost z Williamsburga na Muranów, by wspólnie przygotować potrawy współczesnych nowojorskich Żydów.

Opłata: 60 zł/warsztat. Więcej informacji na stronie jidyszland.pl

Domy nawiedzone

14 października rusza nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Tym razem tematem przewodnim jest „Dom żydowski”. Wśród wykładowców m.in. Bella Szwarcman-Czarnota, Wojciech Tworek, Piotr Paziński i Joanna Lisek. Wykłady odbywają się za pośrednictwem platformy ZOOM w środy w godzinach 17.30-20.30. Zapisać się może każdy – bez względu na wiek i wykształcenie.

Słuchacze poznawać będą tradycyjny żydowski dom, by poprzez przyjrzenie się jego historii i zwyczajom zmierzyć się z obrazem jidysze mame i zastanowić nad specyfiką rodzinnych relacji, kwestiami żydowskiej tożsamości związanymi z miejscem pochodzenia, a także historią ucieczek i powrotów, wiodących szlakiem utraty, bezdomności i migracji. Wkroczą w sferę symboliczną, by odwiedzić domy nawiedzone, a także ogródki sąsiadów, by przyjrzeć się kwestii funkcjonowania we współdzielonej przestrzeni. Zagadnienia te ujęte będą w szerokiej perspektywie historycznej i społecznej. Słuchacze prześledzą ich interpretacje na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury. Wykłady poprowadzą między innymi: Bella Szwarcman-Czarnota, dr Piotr Paziński, dr hab. Joanna Lisek i dr Wojciech Tworek. Zajęcia odbywają się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci UW regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i złożeniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

Żydowski Uniwersytet Otwarty to wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. W każdym semestrze zajęcia dotyczą innego tematu i podzielone są na kilka bloków prowadzonych przez różnych wykładowców.

Opłata: 150 zł/semestr. Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/pl/zuo/

Poznaj hebrajski alfabet!

Centrum Kultury Jidysz zaprasza też do nauki jidysz i hebrajskiego na kilku poziomach zaawansowania. Lektoraty w najbliższym semestrze również odbywają się w formule zdalnej, co umożliwi naukę osobom spoza Warszawy. Pierwsze zajęcia już 12 października!

CKJ proponuje naukę języka jidysz i hebrajskiego w kilku grupach. Pod czujnym okiem lektorek: dr Martyny Steckiewicz, dr Magdaleny Kozłowskiej, dr Karoliny Szymaniak, dr Agaty Reibach i Reginy Gromackiej zarówno osoby zaczynające przygodę z alfabetem, jak i te, które szukają grup konwersacyjnych, rozwiną swoje umiejętności.

Opłata: Od 200 do 500 zł/semestr. Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/pl/lektoraty/

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wszyscy Seniorzy, chętni do poznawania żydowskiej kultury, mogą wziąć udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykłady, odbywające się dwa razy w tygodniu, będą dostępne online, można je więc oglądać w zaciszu własnego domu.

Raz w miesiącu CKJ zaproponuje wszystkim chętnym dostęp do jednego z wykładów zupełnie za darmo!

Zainteresowani programem UTW, którzy mieszkają w Warszawie, mogą wziąć udział w stacjonarnych warsztatach, odbywających się w siedzibie CKJ przy ul. Andersa 15. Do wyboru są: lektorat hebrajskiego i angielskiego, zajęcia komputerowe, gimnastyka, malarstwo, wycinanka, collage, pantomima, piosenka, kuchnia żydowska, zajęcia teatralne oraz spotkania teatru lalkowego Simche. W programie jest też lektorat języka jidysz, który odbywa się zdalnie.

Opłata: wykłady online – 100 zł/semestr, pełny program – 200zł/semestr plus dodatkowe opłaty. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/pl/utw/

Zapisy:

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.jidyszland.pl lub pod tel. +48 22 409 91 00 (ŻUO, warsztaty, lektoraty), +48 22 620 47 33 (UTW).

Programy organizowane przez CKJ są współfinansowane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji