Trwają prace nad inwentaryzacją cmentarza w Koźminie Wielkopolskim

Inwentaryzacja cmentarza w Koźminie Wielkopolskim, fot. materiały Stowarzyszenia Krotochwile

Stowarzyszenie Krotochwile prowadzi prace nad inwentaryzacją macew z koźmińskiego cmentarza. Zdjęcia wraz z opisami 119 nagrobków znalazły się na specjalnej stronie internetowej. Kolejnych 50 macew jest w trakcie opracowywania.

Przygotowaną przez Stowarzyszenie inwentaryzację można zobaczyć na stronie: https://jewishwlkp.pl/macewy-rzedy/

– Wkrótce będziemy także uzupełniać stronę o wpisy w języku angielskim – zapewnia Paweł Bajerlein ze Stowarzyszenia Krotochwile. – Liczymy, że uda nam się nawiązać kontakt z potomkami koźmińskich Żydów. Zbieramy także informacje dotyczące rodzin żydowskich i opracowujemy listę Żydów urodzonych w Koźminie. Na dniach ukaże się także kilka pierwszych biografii ciekawych postaci z tego miasta.

Społecznicy pracują też nad filmem o Nathanie Mośkiewiczu, ostatnim Żydzie z Koźmina. – Premiera miała się odbyć na początku grudnia, ale przesunęliśmy ją na styczeń. Wiąże się to z mnogością spraw, jakie poruszymy w filmie. Oprócz wspomnień sąsiadów Mośkiewicza, dotarliśmy do jego krewnych za granicą, przeszukaliśmy cztery archiwa, odwiedziliśmy z kamerą inne miejscowości, ustalając losy jego krewnych. Zdobyliśmy nieznane do tej pory fotografie. Pracy jest dużo dużo więcej niż zakładaliśmy, co nas cieszy – mówi Paweł Bajerlein.

Stowarzyszenie wciąż prowadzi zbiórkę na powstanie filmu, ponieważ zakres prac wykroczył poza początkowe założenia. Można ją wspomóc na stronie: https://pomagam.pl/nathan

Działania Stowarzyszenia Krotochwile zostały już teraz docenione, a organizacja jest w tym roku nominowana – obok pięciorga innych kandydatów – do Nagrody Polin.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!