Cmentarz żydowski w Pszczynie wpisany do rejestru zabytków

Cmentarz w Pszczynie, fot. Stowarzyszenie Ahawas Tora

Cmentarz żydowski w Pszczynie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Ahawas Tora.

Społecznym opiekunem cmentarza jest od lat Sławomir Pastuszka. Jest to jedno z niewielu tak dobrze zachowanych miejsc spoczynku społeczności żydowskiej w regionie.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w swej decyzji zauważył, że stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych cmentarza uzasadnia objęciem go ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków i tym samym uznał wniosek stowarzyszenia za zasadny.

– Cmentarze żydowskie stanowią przedmiot stałej troski Stowarzyszenia Ahawas Tora, które liczyło, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodzi się, że pszczyński cmentarz ma niepodważalną wartość historyczną, zasługującą na objęcie go najwyższą formą ochrony jaką jest wpis do rejestru zabytków. Jest to miejsce o wartości symbolicznej, nie tylko dla społeczności żydowskiej, ale też dla historii miasta – mówi prezes stowarzyszenia Marcin Natanjehuda Dudek-Lewin.

Stowarzyszenie uczestniczy w jeszcze jednym postępowaniu na terenie województwa śląskiego, które dotyczy wpisania cmentarza żydowskiego w Bieruniu do rejestru zabytków.

Jak podaje Wirtualny Sztetl, w 1861 r. w Pszczynie żyło 331 Żydów, a w 1885 r. – 340 Żydów. Gdy w 1922 r. Pszczyna stała się polskim miastem, większość Żydów wyjechała z niej do Niemiec. Do miasta zaczęli jednocześnie napływać Żydzi z Galicji oraz polskich miejscowości. W czasie wojny pszczyńscy Żydzi trafili do Trzebini, a następnie do Auschwitz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!