Wystawa o Żydach z Biecza czeka na gości. „Efekt jest imponujący”

Wystawa w Bieczu - grupa dziewcząt

W miniony poniedziałek w Bieczu otwarto wystawę stałą „Żydzi Biecza – historia i Zagłada”. To dobry przykład godnego wykorzystania dawnych synagog i upamiętnienia żydowskich mieszkańców.

Wystawa znajduje się przy Rynku 20, w piwnicach byłych synagog Szul (zwanej też Starą Synagogą) z połowy XIX w. i Talmud-Tora, wzniesionej w latach 1924–1927. Kamień węgielny pod budowę tej ostatniej położył rabin Majer Szapira. Od 1966 r. w budynku działa biblioteka miejska.

„Piwnice mieszczące wystawę pochodzą z wcześniejszych czasów. Jedna z nich jest gotycka, pozostałe renesansowe. Większość wystawy znajduje się pod synagogą Szul, część pod synagogą Talmud-Tora” – wyjaśnia Krzysztof Przybyłowicz, badacz historii Żydów w Bieczu, założyciel Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz.

Przygotowanie ekspozycji było częścią projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Biblioteki oraz Urzędu Miejskiego w Bieczu”. Sfinansowano z niego również modernizację biblioteki oraz adaptację Starej Synagogi, w której znajdzie się sala rady miejskiej. Wartość inwestycji wyniosła prawie 6,3 mln zł.

„Oczywistym był dla mnie fakt, że należy odpowiednio upamiętnić historię związaną z Żydami Biecza. Zabiegałem o realizację idei, która we właściwy sposób pozwoli ocalić od zapomnienia wydarzenia i ludzi, których losy wpisały się na stałe do dziejów Biecza. Efekt jest imponujący” – powiedział burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.

Wystawa zajmuje kilka pomieszczeń. Zwiedzający poznają nazwiska i historię bieckich Żydów, dowiedzą się o prowadzonych przez nich firmach, przeczytają utwory miejscowych poetów Izraela Beera Icyngera i Eliasa Singera, zobaczą utensylia religijne oraz przedmioty codziennego użytku. Wystawa opowiada także o czasach Zagłady – represjach, getcie, obozach, eksterminacji, Sprawiedliwych z Biecza. Jedną z multimedialnych plansz poświęcono ocalałym – ich powojennym powrotom i późniejszym wyjazdom z rodzinnego miasta.

Koncepcję i projekt wystawy opracowali Karolina Czech i Piotr Dybilas. Autorem scenariusza i tekstów oraz darczyńcą wielu eksponatów jest Krzysztof Przybyłowicz.

Już wkrótce zostanie wydany przewodnik po wystawie. Na skład i druk czeka książka „Żydzi Biecza. Szkice biograficzne”, zawierająca 223 życiorysów dawnych mieszkańców miasta.

Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!