Chrześcijanie wzywają polskie władze do potępienia incydentu pod ambasadą

Akcja Młodzieży Wszechpolskiej pod ambasadą Izraela, fot. Młodzież Wszechpolska / FB

Chrześcijańscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” we wspólnym oświadczeniu wezwali polskie władze do wyciągnięcia konsekwencji wobec organizatorów wysypania gruzu pod ambasadą Izraela.

Kilka dni temu Młodzież Wszechpolska pochwaliła się happeningiem, który urządziła pod ambasadą Izraela, wysypując gruz i stawiając tablicę z napisem “Oto wasze mienie”.

“Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic – reszty nie trzeba” – komentują organizatorzy akcji na swoim FB.

Sprawa związana jest z przyjętą kilka dni temu przez Sejm nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Wiąże się ona z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., który stwierdził, że możliwość unieważnienia nawet po kilkudziesięciu latach decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa jest niezgodna z Konstytucją. Zmiana przegłosowana przez Sejm wprowadza zasadę, że po 10 latach od wydania takiej decyzji nie stwierdzałoby się jej nieważności, ale możliwe byłoby orzeczenie o naruszeniu prawa przy jej wydawaniu. Natomiast po 30 latach postępowanie nie byłoby wszczynane w ogóle.

“Jako chrześcijanie i Polacy solidaryzujemy się ze stanowiskiem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, potępiającym prowokacyjny incydent Młodzieży Wszechpolskiej przed Ambasadą Izraela w Warszawie, który miał miejsce 30 czerwca 2021 r.” – napisali w oświadczeniu chrześcijańscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

“To haniebne wydarzenie bije w pamięć o milionach pomordowanych w Zagładzie żydowskich obywateli naszego kraju. Nie zgadzamy się na taki niecywilizowany sposób manifestowania poglądów, który urąga czci ofiar Zagłady. Podważa on również wieloletnie działania na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego. Od symbolicznych aktów agresji i wyrzucania gruzu na chodnik już tylko niewielki krok do rzucania kamieniami w okna i w ludzi.

Dla nas jako Polaków i chrześcijan obowiązkiem jest pamięć o pomordowanych Żydach, naszych współobywatelach. Godzenie w tę pamięć oraz „antyjudaizm i antysemityzm są grzechem przeciwko miłości bliźniego” (list pasterski Episkopatu Polski z okazji 50. rocznicy „Nostra aetate”, 2015).

Dlatego zwracamy się do władz Polski o stanowcze potępienie nikczemnego czynu i wyciągnięcie prawnych konsekwencji wobec organizatorów incydentu przed Ambasadą Izraela w Warszawie”.

Chrześcijańscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Chrześcijańscy członkowie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!