Moishe House ponownie w Warszawie

Moishe House w Warszawie, fot. Piotr Kulisiewicz

W sobotę oficjalnie otwarto warszawski Moishe House. Mezuzę przy wejściu przymocował rabin Michael Schudrich.

Moishe House to sieć domów przeznaczonych dla młodych żydowskich liderów i liderek. Warunkiem zamieszkania jest zobowiązanie do organizowania wydarzeń kulturalnych aktywizujących lokalną społeczność żydowską. Organizacja powstała w 2006 r. w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Davida Cygielmana. Dziś Moishe House jest obecny w 27 krajach. Szacuje się, że co roku około 70 tys. osób uczestniczy w imprezach odbywających się w domach tej sieci.

W Warszawie pierwszy Moishe House otwarto w 2008 r. Jedną z jego najbardziej znanych mieszkanek była Helena Czernek, współzałożycielka pracowni wzorniczej MiPolin i projektantka papierowego żonkila – symbolu pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Po kilkuletniej przerwie Moishe House znów działa w Warszawie. To mieszkanie przy ul. Olbrachta. Jego gospodarzami są Kamila, Jagoda i Franek. Jak zapewniają, przyjaźnią się od dziecka i są niemal jak rodzeństwo. Wspólnie jeździli na letnie obozy, rodzinne wycieczki, wszyscy są madrichami.

Najbliższe otwarte wydarzenia są planowane na listopad. Będą nastawione na integrację oraz dobrą zabawę. Zapowiedzi w najbliższym czasie pojawią się profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/moishehousewarszawa/ oraz na stronie https://www.moishehouse.org/find-a-house/warsaw/.

Przynajmniej przez najbliższe miesiące zespół będzie działał w trzyosobowym składzie.

„Decyzja o przyjęciu nowych rezydentów należy do osób sprawującymi nad nami pieczę odgórnie. Z naszych informacji na ten moment wynika, że Moishe House nie szuka większej liczby rezydentów do domu w Warszawie” – przekazała nam ekipa Moishe House.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!