Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych przeznaczyła ponad 500 tys. dolarów na pomoc tym, którzy ratowali Żydów

Tabliczka poświęcona Żegocie w Jad Waszem, fot. Maksymilian Sielicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych (JFR) przeznaczyła 515 tys. dolarów na pomoc 156. Sprawiedliwym z Ukrainy, Litwy i Polski. 125 tys. jest przekazywane w ratach od września do grudnia. Każda osoba otrzyma też 2,5 tys. dolarów na zakup jedzenia, lekarstw oraz pokrycie kosztów ogrzewania.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w czasie wojny pomagali Żydom ukrywając ich, dostarczając im żywność lub fałszywe dokumenty. Fundacja teraz chce w ten sposób okazać wdzięczność za ich postawę w przeszłości.

“Każdy z tych Sprawiedliwych jest bohaterem, który w obliczu trudnej sytuacji ryzykował życie swoje i swoich rodzin, aby ratować żydowskich sąsiadów, przyjaciół i obcych przed nazistami i ich kolaborantami” – podkreśla Stanlee Stahl, wiceszefowa Fundacji. “W okresie świątecznym, chcieliśmy, aby ten czas był dla tych ludzi wyjątkowy. Zwłaszcza w tej trudnej i pełnej wyzwań rzeczywistości, kiedy wiele z osób boryka się z trudnościami i izolacją z powodu COVID-19. Ta pomoc finansowa jest tylko jednym z wielu sposobów, w jaki możemy okazać naszą bezgraniczną wdzięczność za wszystko, co zrobili, ryzykując życiem, aby ratować Żydów podczas Holokaustu”.

JFR została założona ponad trzy dekady temu w celu udzielania pomocy finansowej potrzebującym Sprawiedliwym. Organizacja, która od momentu powstania przekazała około 42 miliony dolarów na ten cel, podkreśla, że ​​najnowszy projekt wiąże się z jedną z największych darowizn w jej historii.

JFR promuje też edukację o Holokauście poprzez swój program kształcenia nauczycieli.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!