Warszawscy Żydzi pomagają uchodźcom z Ukrainy

Trwa zbiórka żywności, odzieży, środków higieny. Przy lotnisku działa żydowski punkt informacyjny, a kolejne pojawią się przy granicy.

Organizacje żydowskie w Warszawie aktywnie angażują się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. W siedzibie gminy żydowskiej przy ul. Twardej 6 przyjmowane są dary. Do wysyłki przygotowują je wolontariusze, m.in. członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Fundacji Puszke, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W jednej sali dary są segregowane – oddzielnie różne części odzieży, ręczniki, środki higieny osobistej i żywność. W sali obok spakowane rzeczy czekają na transport w rejon przygraniczny.

– Niektóre paczki trafiają bezpośrednio do tych uchodźców, którzy już dotarli do Warszawy – mówi jeden z wolontariuszy. – Właśnie przygotowaliśmy zestaw ubrań dla jednej z kobiet.

Co jakiś czas przychodzą kolejni darczyńcy. Dziś na Twardą przywieziono między innymi paczki zebrane przez pracowników Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

– Przynośmy też słodycze, na przykład czekoladę. To ważne dla najmłodszych – apeluje Krzysztof Bielawski, który dziś pomagał przy kompletowaniu paczek. – Pamiętam jak w stanie wojennym moja szkoła otrzymała dary z Zachodu. Wypadło po jednej czekoladce na ucznia, ale ta chwila radości do dziś tkwi mi w pamięci.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie prowadzi również zbiórkę funduszy dla żydowskich uchodźców. Pieniądze dla nich zbiera też Fundacja Puszke.

„Zebrane środki posłużą na zorganizowanie transportu z granicy dla potrzebujących, opłacenie noclegów, zakup żywności i środków higienicznych oraz zapewnienie opieki medycznej i psychologicznej” – informują działacze Fundacji Puszke.

W jednym z hoteli przy lotnisku Chopina warszawski oddział Sochnutu uruchomił punkt informacyjny. Są też plany, by podobne punkty – udzielające pomocy nie tylko Żydom – powstały w rejonie przygranicznym.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!