Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce – nowa wystawa w ŻIH

Największa wystawa rysunków satyrycznych z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce do zobaczenia od 16 listopada w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Była czymś więcej niż tylko rozrywką dla miłośników humoru oraz satyry – karykatura żydowska na gorąco komentowała rzeczywistość społeczno-polityczną w niepodległej Polsce. Drukowana w prasie żydowskiej w językach jidysz i polskim pokazywała różnorodność postaw w społeczności żydowskiej, kształtowała nastroje i poglądy. Wydarzenia mające na nią wpływ odbijały się w karykaturze jak w krzywym zwierciadle. Ekspozycja Wolny ptak. Der Frajer Fojgl pozwala wyprawić się w dwudziestolecie międzywojenne, w nieznany świat trzech milionów polskich Żydów sportretowany przez nich samych. Na wystawie pokazane zostaną rysunki satyryczne przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego, poetę Antoniego Słonimskiego, autora reformy walutowej Władysława Grabskiego czy dochodzącego do władzy Adolfa Hitlera. Prace wykonane zostały przez m.in. Fryderyka Kleinmana, Jakuba Bikelsa, Ignacego Witza, Artura Szyka i wielu innych wybitnych artystów.

Wystawa podzielona jest na części prezentujące chronologicznie historię Żydów w niepodległej Polsce. Wśród prac zobaczyć będzie można rysunki komentujące stosunki etniczne, przemiany obyczajowe, emancypację kobiet, karykatury obrazujące wielki kryzys gospodarczy, antysemityzm i widmo nadciągającej Zagłady.

Otwarcie wystawy Wolny ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce już w piątek 16 listopada.

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 marca przyszłego roku.

Wolny ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce
Kuratorka wystawy: dr Agnieszka Żółkiewska
Termin: 16.10.2018–24.03.2019 Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania Niepodległości.
Mecenas: KGHM Polska Miedź
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, YIVO Institute for Jewish Research

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!