Uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim organizowane przez TSKŻ i Muzeum Getta Warszawskiego

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego zapraszają do wspólnego upamiętnienia 76. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Główne uroczystości rozpoczną się w piątek, 19 kwietnia o godz. 12 przed Pomnikiem Bohaterów Getta, po czym wyruszy Marsz Szlakiem Pamięci Powstańców.

W programie uroczystości: apel pamięci, kadisz i złożenie wieńców przed pomnikiem. Wydarzenie odbędzie się z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji wojskowych, społeczności żydowskiej, mieszkańców Warszawy.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

14.04.2019 godz.16.00

Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5
„Silent Voices” – koncert poświęcony pamięci kompozytorów pochodzenia żydowskiego – ofiar Holokaustu.

„Silent Voices” – koncert poświęcony pamięci kompozytorów pochodzenia żydowskiego – ofiar Holokaustu. Art Chamber Ensemble czyli założyciele zespołu – skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak – zapraszają do współpracy różnych muzyków. W koncercie „Silent Voices” wezmą udział młodzi studenci oraz absolwenci polskich akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, a także austriackich w Grazu i Wiedniu, laureaci wielu konkursów muzycznych: Anna Wałek (skrzypce) i Weronika Strugała (wiolonczela). Koncert rozpocznie Melodia Hebrajska Josepha Achrona (1886-1943), kompozytora urodzonego na ziemiach polskich, który kontynuował swoją karierę muzyczną w USA. Utwór ten, oparty na melodii zasłyszanej przez kompozytora w Wielkiej Synagodze w Warszawie, jest jego najsłynniejszym dziełem. W wykonaniu zespołu Art Chamber Ensemble zabrzmią kompozycje Joachima Mendelsona ( 1897-1943 ) – wykładowcy Instytutu Muzycznego w Warszawie, oraz wybitnych czeskich kompozytorów, absolwentów akademii muzycznych w Pradze, Brnie i Wiedniu – Gideona Kleina (1919-1945) oraz Erwina Schulhoffa (1894-1942). Muzyczne spotkanie zakończy trio fortepianowe „Silent Voices”, amerykańskiego twórcy Benjamina Leesa, dedykowane „tym, których głosy na zawsze umilkły w czasie pogromów i ludobójstwa”. Utwór miał premierę w 1998 roku w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Koncert zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

15.04.2019 godz. 12-14

Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5
Warsztat dla młodzieży szkolnej na temat „Bohaterowie getta: Anna Braude-Hellerowa, Adina Blady-Szwajger, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Emanuel Ringelblum, Marek Edelman, Paweł Frenkel.”

„Bohaterowie getta: Anna Braude-Hellerowa, Adina Blady-Szwajger, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Emanuel Ringelblum, Marek Edelman, Paweł Frenkel”. Z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim dr Wiesława Młynarczyk poprowadzi warsztat, na przykładzie wybranych postaci zaprezentuje różne rozumienie bohaterstwa: postawy heroiczne można przyjmować nie tylko prowadząc walkę zbrojną. Uczniowie szkół średnich dowiedzą się o działalności znanych i mniej znanych osób, związanych z historią getta warszawskiego.

17.04.2019 godz.16.00

Kino Iluzjon ul. Narbutta 50A
Otwarty pokaz filmu „Ulica Graniczna”, 1948r., reż. A. Ford z wprowadzeniem i posłowiem.

“Film o małych ludziach na tle wielkiej epoki” – tak Aleksander Ford, opisał wyreżyserowaną przez siebie „Ulicę Graniczną”. Akcja, filmu zrealizowanego w 1948 r, zaczyna się tuż przed wybuchem wojny a kończy na powstaniu w getcie warszawskim. Jego bohaterami jest grupa dzieci – polskich i żydowskich – na tle dramatycznych, wojennych wydarzeń. Film ukazuje różne postawy Polaków wobec Holokaustu: od otwartego sprzyjania Niemcom w zbrodniczych poczynaniach wobec Żydów, poprzez obojętność, po narażanie życia w dziele niesienia pomocy mieszkańcom getta. “Chcę aby widz opuszczający projekcję miał uczucie, że sprawa faszyzmu i rasistowskich prześladowań człowieka nie jest zakończona” – mówił Aleksander Ford. Film otrzymał Złoty Medal na MFF w Wenecji w 1948 r. Projekcja filmu „Ulica Graniczna” zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym dr. Hanny Węgrzynek (MGW) i posłowiem „Prawda i fałsz – sceny z życia i filmu” Anny Kilian (MGW) i Artura Hofmana (TSKŻ). Liczba miejsc ograniczona, prosimy o zapisy: muzeum@1943.pl lub telefonicznie: 22 419 92 50

18.04.2019 godz. 11.00

przy Pomniku Bohaterów Getta
„Wyprostowani, nieugięci …” wystawa poświęcona Natanowi Rapaportowi, autorowi pomnika.

Pomnik Bohaterów Getta, odsłonięty w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, stanął w morzu ruin. Ideą autora było pokazanie młodzieży nieugiętej i walczącej. Monument kompozycją nawiązuje do formy muru getta warszawskiego, Ściany Płaczu w Jerozolimie oraz do ściany komunardów na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Jego autor, urodzony w Warszawie, najpierw wyjechał do Paryża, potem do Izraela aby w końcu zamieszkać w Nowym Yorku – gdzie był znanym i cenionym rzeźbiarzem. Plenerowa ekspozycja wokół pomnika Bohaterów Getta przypomni sylwetkę autora. Kurator wystawy: dr Magdalena Tarnowska.

28.04.2019 godz. 12.00

zbiórka na placu przed Pomnikiem Bohaterów Getta
Spacer szlakiem powstania w getcie warszawskim z dr Hanną Węgrzynek wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.

1) Pomnik Bohaterów Getta właz,
2) Pomnik Żegoty,
3) płyta Szmula Zygielbojma – ul. Lewartowskiego 6,
4) Bunkier Anielewicza – róg Miłej i Dubois,
5) Tablica ku pamięci P. Frenkla – Muranowska 1
6) Umschlagplatz

Wiązanki zostaną złożone także: przy Grzybowskiej 5a w miejscu śmierci Pawła Frenkla, przy murze getta – Sienna 55 i Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, ul Prosta 51.

28.04. godz. 16.00

Klubokawiarnia Babel ul. Próżna 5
Monodram „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” w wykonaniu Sławomira Hollanda.

Monodram “Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” to wstrząsający monolog, którego treścią jest testament spisywany przez pobożnego Żyda podczas powstania w getcie warszawskim. Autor tekstu Zvi Kolitz stworzył tak przejmujące świadectwo czasów Zagłady, że okrzyknięto je Nową Księgą Hioba. Monolog Rakowera to przejmujące świadectwo zwycięstwa godności ludzkiej nad największym okrucieństwem w dziejach świata. Mimo cierpienia, którego doświadcza, Josel do końca zachowuje człowieczeństwo i wiarę w Boga, choć On odwrócił swoje oblicze od świata. Sztuka, która jest głęboko osadzona w Holokauście, ma jednocześnie wymiar uniwersalny – jej bohater szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: o kondycję człowieka, dokonywane wybory, sens życia, siłę wiary i rolę zwątpienia, granicę między dobrem a złem, wagę i skutek milczącego przyzwolenia na zło. Interpretacja tekstu: Sławomir Holland. Muzyka (wykonywana na żywo): Michał Górczyński. Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

8.05. 2019 godz. 20.00

Kamienica Szlengla ul. Waliców 14
Plenerowy pokaz Teatru TV „Okno na tamta stronę” wg. tekstów W. Szlengla, reż. A. Hofmana

Autorski spektakl Artura Hofmana – aktora, reżysera i dziennikarza, działacza społeczności żydowskiej w Polsce. Spektakl powstał na 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Przypomina twórczości Władysława Szlengla – poety i kronikarza getta. Autora związanego z Warszawą, tworzącego w języku polskim, popularnego tuż przed wojną. Inscenizacja to rodzaj podróży artystycznej przez przedwojenną, pełną szlagierów scenę i ulice Warszawy. Sam fakt funkcjonowania kabaretu gettowego, nie jest dla każdego współczesnego odbiorcy oczywisty. Właśnie Władysław Szlengel był tym wyjątkowym, poetyckim kronikarzem czasu Zagłady. Niezwykle ostre spojrzenie na rzeczywistość getta, sarkazm i ironia to unikatowa forma komentarza i stanu ducha ludzi z zamkniętej dzielnicy. Poeta zginął pod koniec powstania, 8 maja 1943 roku. Wchodząc w świat Szlengla poznajemy innych artystów: Władysława Szpilmana, Wierę Gran i innych.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!