Upamiętnienie żydowskich mieszkańców Gorlic

Sidur Przechodniów w Gorlicach, fot. Urząd Miejski w Gorlicach

W Gorlicach zakończyły się prace wokół Siduru Przechodniów – pomnika przypominającego o żydowskich mieszkańcach. Do jego budowy wykorzystano fragmenty macew, które przetłumaczono na polski.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili blisko połowę mieszkańców Gorlic. Posiadali synagogi, domy modlitwy, biblioteki, stowarzyszenia. Stanowili część lokalnej społeczności, biorąc czynny udział w życiu miasta.

W ostatnim czasie w Gorlicach zakończyły się prace związane z budową wyjątkowego pomnika upamiętniającego żydowską społeczność Gorlic – Siduru Przechodniów. W tym roku ukończono drogę prowadzącą do pomnika oraz parking dla turystów.

Nowy pomnik – który powstał przed bramą cmentarza żydowskiego – to miejsce pamięci o dawnych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, ludziach, którzy bezpowrotnie zniknęli z Gorlic. Jak zapewniają władze miasta, jest to miejsce, „stworzone po to, aby pamięć o naszej wspólnej historii i strasznych wydarzeniach II wojny światowej, nigdy nie zginęła”.

Budowla posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt Gwiazdy Dawida, z belkami wieńczącymi, tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne z czterema otwartymi wejściami.

Na ścianach Siduru znalazły się fragmenty macew, które w 2015 roku wydobyto spod podłogi nieistniejącego już budynku gorlickiej synagogi „Beszt”. Od tego czasu, niszczały one złożone za bramą cmentarza żydowskiego przy ul. Stróżowskiej. Teraz macewy znalazły godne miejsce na ścianach pomnika. Partnerem zadania było United Gorlice Society z Nowego Yorku.

 

Pomnik został zrealizowany w ramach zadania “Gorlice. Przeszłość/Przyszłość – żydowska historia ocalona”, na realizację którego Miasto pozyskało 105 tysięcy zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Całkowita wartość projektu to prawie 360 tysięcy zł, a w ramach jego realizacji odbyło się m.in. kino plenerowe oraz wykłady i warsztaty online.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!