Ulica rabina Meiselsa znów na planie stolicy

Obraz Aleksandra Lessera "Pogrzeb pięciu poległych". Rabin D. B. Meisels w górnym rzędzie trzeci od lewej

Warszawscy radni przyjęli uchwałę o nadaniu jednej z ulic nazwiska rabina Dowa Bera Meiselsa. To odpowiedź na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Dow Ber Meisels urodził się w 1798 r. w Szczekocinach. W latach 1832-56 był rabinem w Krakowie, a od 1856 r. naczelnym rabinem Warszawy. Do historii przeszedł jako zwolennik walki o niepodległość Polski – pomagał w dostawach broni dla uczestników powstania listopadowego, wzywał Żydów do udziału w manifestacjach patriotycznych. Swoje zaangażowanie polityczne przypłacił uwięzieniem i wydaleniem z Królestwa Polskiego. Zmarł w 1870 r. i został pochowany w kwaterze 1 na cmentarzu przy ul. Okopowej.

W 1938 r. nazwisko rabina Meiselsa otrzymała ulica Kupiecka w warszawskiej Dzielnicy Północnej, biegnąca równolegle do ulic Miłej i Gęsiej. Niemcy po zajęciu miasta ponownie zmienili jej nazwę na Kupiecką. Po powstaniu w getcie zabudowa ulicy uległa zniszczeniu. W latach PRL południowo-zachodnia część ulicy znalazła się pod skwerem przy obecnym Pomniku Bohaterów Getta, przecięła ją ul. Zamenhofa o zmienionym przebiegu, a na północno-wschodnim odcinku wzniesiono bloki w narożniku ulic Zamenhofa i Dubois.

O przywrócenie ulicy Dowa Bera Meiselsa wystąpił Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma. Zdaniem jego pracowników upamiętnienie rabina Meiselsa „nie tylko stanowiłoby docenienie jego niewątpliwych i ważnych dokonań w zakresie działań patriotycznych, ale przede wszystkim przyczyniłoby się do wzrostu świadomości i wiedzy wśród lokalnej społeczności na temat samej postaci rabina Meiselsa, ale także związków Warszawy ze społecznością żydowską”.

Jako miejsce upamiętnienia wybrano fragment ulicy Niskiej, pomiędzy ul. Dubois i Lewartowskiego, znajdujący się około 250 m na północ od przedwojennej ul. Meiselsa.

Uchwała nie przysporzy problemów mieszkańcom Muranowa – w jej następstwie zostanie zmieniony tylko adres szkoły przy ul. Lewartowskiego 2, w której zameldowana jest jedna osoba. Koszt oznaczenia ulicy wyniesie 4630 zł.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!