Premiera dwujęzycznej witryny internetowej Żydowski Wrocław

Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu; fot. Urszula Rybicka

www.zydowskiwroclaw.pl to pierwsza tego typu dwujęzyczna strona internetowa opowiadająca o historii Żydów w stolicy Dolnego Śląska i ich niebagatelnym wkładzie w rozwój miasta.

Społeczność żydowska zamieszkiwała Wrocław już w średniowieczu i stanowiła jedno z większych skupisk Żydów w tej części Europy. Losy Żydów w zależności od panującego władcy, ustroju politycznego i nastrojów społecznych były burzliwe – począwszy od akceptacji, kończąc na wypędzeniach i pogromach. Zarówno nazizm, jak i komunizm za cel obrały unicestwienie żydowskiej społeczności. Dlaczego było na to przyzwolenie i jak odradzała się społeczność żydowska we Wrocławiu? Co dziś zostało z wielkiej historii Żydów w mieście? Czy mieszkańcy są świadomi, jak wiele budynków, kamienic i miejsc ma początek właśnie w rozwoju żydowskiej społeczności?

Budynek Gminy Żydowskiej
we Wrocławiu; fot. Urszula Rybicka

Żydowski Wrocław skupia w sobie zagadnienia dotyczące m.in. historii, kultury, edukacji i religii, ukazuje wybitnych wrocławian pochodzenia żydowskiego oraz nakreśla ramy żydowskiego dziedzictwa we Wrocławiu. Strona pokazuje także nieznane lub przemilczane historie, opowiada o ofiarach Zagłady i osobach prześladowanych przez komunistyczne władze. Projekt powstawał z nadzieją, że rosnąca świadomość o istotnym wkładzie Żydów w rozwój Wrocławia może przyczynić się do wzrostu tolerancji w stolicy Dolnego Śląska. Projekt w 2021 roku jest realizowany ze środków Miasta Wrocławia.

Kultura żydowska cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, a we Wrocławiu istnieje wiele organizacji i inicjatyw ją promujących. Naprzeciw jednak stoją – także odradzające się – organizacje neonazistowskie. Opowiadając historię wrocławskich Żydów, warto patrzeć w przyszłość: zastanówmy się, jak będzie wyglądać rozwój miasta i pielęgnowanie wspólnej pamięci nie tylko przez nasze pokolenie, ale także przez pokolenie naszych dzieci.

O autorce

Urszula Rybicka jest publicystką, recenzentką i edukatorką. Prowadzi Fundację Żydoteka, której celem jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Żydów. Jest finalistką Nagrody POLIN, a jej projekt Żydowski Wrocław jest realizowany w 2021 roku w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!