Literacko, artystycznie, przebojowo – największe hity zbliżającego się Festiwalu Warszawa Singera

Festiwal Warszawa Singera 2016

Biłgoraj, Leoncin, Radzymin i Warszawa – te miasta połączy w tym roku 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Fundacja Shalom zaprasza m.in. na koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania z autorami ważnych książek, spacery czy projekcje filmów.

W programie tegorocznego Festiwalu nie zabraknie największych hitów teatralnych, jak “Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse” w reżyserii Karoliny Kirsz, “Jentl” Roberta Talarczyka, czy “Circus Kafka” Michała Walczaka.

27 sierpnia o godz. 11 w Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) odbędą się warsztaty plastyczne połączone z kaligrafią “Birkat HaBajt – błogosławieństwo dla domu” prowadzone przez Helenę Czernek. Tego samego dnia o godz. 16 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9) Remigiusz Grzela porozmawia z Jarosławem Kurskim o jego książce “Dziady i dybuki”.

Wielbiciele projektów międzypokoleniowych spotkają się 28 sierpnia w CKJ na otwarciu wystawy, warsztatach Moniki Krajewskiej, turnieju wiedzy o polskim kinie, plenerze malarskim, warsztatach przedwojennych piosenek żydowskich, koncercie Roberta Lipki i wspólnej nauce tańca izraelskiego z Moniką Leszczyńską.

Jubileusz 100-lecia urodzin Józefa Hena będzie można świętować 29 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 141a). W tym samym miejscu 31 sierpnia będzie można obejrzeć spektakl “Skrzypek na dachu” w reż. Jana Szurmieja.

1 września organizatorzy zapraszają do zwiedzania dwóch warszawskich cmentarzy żydowskich – na ul. Okopowej oraz na Bródnie. Wieczorem Gołda Tencer tradycyjnie zaprosi mieszkańców stolicy do szabatowego stołu na placu Grzybowskim, gdzie każdy będzie mógł śpiewać z siostrami Rajfer oraz Genadym Iskhakovem.

Następnego dnia warto wybrać się na wykład Belli Szwarcman-Czarnoty “Słowa piórem duszy, pieśń – piórem serca” w Austriackim Forum Kultury oraz czytanie przez Annę Seniuk “Sam na sam z Bogiem” Janusza Korczaka. Rafał Dajbor zaprasza na spacer miejski “Warszawa Szymona Szurmieja”, a CKJ na warsztaty dla dorosłych “Jidysz jest kobietą – feministyczne jidyszowe ziny”.

3 września w AFK Konstanty Gebert opowie o swojej najnowszej książce “Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”, a wieczorem podczas uroczystego zamknięcia festiwalu w synagodze Nożyków wystąpią kantorzy Israel Nachman i Chaim Stern przy akompaniamencie Eytana Sobola.

Szczegółowy program ze wszystkimi wydarzeniami Festiwalu znajduje się na stronie http://shalom.org.pl/program-2023/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!