Sąd potwierdza: „ONR odwołuje się do faszystowskich, antysemickich korzeni”

Zakończył się proces Roberta Kolińskiego, oskarżonego przez działacza ONR o zniesławienie.

22 lutego 2017 r. Robert Koliński, aktywista partii „Razem”, zaprotestował przeciwko organizacji w Elblągu marszu w Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na jednym z portali internetowych napisał: „Środowiska prawicowe i neofaszystowskie postanowiły zorganizować prowokacyjny marsz ulicami naszego miasta – organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni”.

Konsekwencją wpisu był proces sądowy o zniesławienie, wytoczony Kolińskiemu na podstawie prywatnego pozwu Jacka Gierwatowskiego – działacza Obozu Narodowo-Radykalnego i Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci. Dowodził, że członkowie ONR nie są faszystami, a organizacja zajmuje się m.in. działalnością charytatywną i edukacyjną.

Sprawa ciągnęła się dwa lata. W 2018 r. Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił R. Kolińskiego, a kosztami procesu obciążył pozywającego. Sędzia Maciej Rutkiewicz nie dopatrzył się przestępstwa, gdyż „nie dopuszcza się zniesławienia ten, kto mówi prawdę”, a podczas uzasadniania decyzji mówił do Jacka Gierwatowskiego: „Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy. (…) Nie mówię przez to, że jesteście faszystami albo nazistami. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie”.

W miniony czwartek w Sądzie Okręgowym w Elblągu odbyła się rozprawa apelacyjna. Decyzja o uniewinnieniu Roberta Kolińskiego została utrzymana w mocy. Sędzia Elżbieta Kosecka-Sobczak stwierdziła: „Obóz Narodowo-Radykalny stosuje te same symbole i nazwy, co jawnie faszystowska organizacja z II RP. W swojej deklaracji ideowej pisze, że jest przeciwko demokracji i za ustrojem hierarchicznym. To jest właśnie totalitaryzm”.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!